Akies rainelės uždegimas (Iritas)

Akies rainelės uždegimas – kas tai?

Akies rainelės uždegimasAkies rainelės uždegimas arba iritas, – tai spalvotos dalies mūsų akyje (rainelės) uždegimas, sukeliantis ypatingai smarkų skausmą.

Rainelė yra sudaryta iš raumeninių audinių, kurie kontroliuoja šviesos, patenkančios į vyzdį kiekį, kad galėtumėme matyti aiškų vaizdą. Rainelė šį darbą užbaigia sutraukdama vyzdį šviesoje ir išplėsdama tamsoje.

Akies rainelės uždegimo priežastys

Akies rainelės uždegimas gali atsirasti dėl akies sužeidimo (trauminis iritas) arba dėl kitų priežasčių:

 • Akies trauma gali sukelti trauminį akies rainelės uždegimą.
 • Ne dėl traumos atsiradęs akies rainelės uždegimas dažniausiai siejamas su tokiomis ligomis kaip: ankilozinis spondilitas, reiterio sindromas, sarkoidozė, uždegiminė žarnyno liga ir žvynelinė.
 • Akies rainelės uždegimas taipogi gali atsirasti dėl infekcinių ligų, tokių kaip: laimo liga, tuberkuliozė, toksoplazmozė, sifilis bei dėl herpes simplex ir herpes zoster virusų.

Akies rainelės uždegimo simptomai

Akies rainelės uždegimas įprastai vystosi greitai ir pasireiškia tik vienoje akyje. Gali pasireikšti bet kuris iš šių arba visi simptomai:

 • Skausmas akyje arba antakio srityje
 • Sustiprėjęs akies skausmas žiūrint į šviesą
 • Paraudonavusi akis, ypač aplink rainelę
 • Sumažėjęs, neįprastos formos vyzdys
 • Išsiliejęs vaizdas
 • Galvos skausmas

Kada dėl akies rainelės uždegimo reiktų kreiptis į gydytoją?

Kreipkitės į akių gydytoją, jei jums pasireiškia žemiau išvardinti irito simptomai:

 • Akies skausmas, ypač kuomet žiūrima į ryškią šviesą
 • Išsiliejęs vaizdas
 • Paraudonavusi akis, ypač aplink rainelę

Akies rainelės uždegimo tyrimas Iritis

Plyšine lempa
Plyšinė lempa

Irito diagnozė patvirtinama atliekant akies tyrimą su plyšine lempa (specialus mikroskopas, skirtas tirti

akims). Oftalmologas per ją mato baltuosius kraujo kūnelius bei baltymų daleles, esančias skystyje, kuris gaminasi akyje.

Akies rainelės uždegimo gydymas

Akies rainelės uždegimas gydomas receptiniais vaistais bei nuolatiniais vizitais pas akių gydytoją.

 • Vaistus vartokite taip, kaip nurodyta gydytojo
 • Jeigu ryškios šviesos sustiprina akies skausmą, nešiokite tamsintus akinius
 • Akies skausmui mažinti taipogi galite vartoti lengvus analgetikus, tokius kaip Tylenol ar ibuprofen
Gydymui naudojami vaistai yra akių lašų pavidale. Taip išplėčiamas vyzdys ir apsaugoma nuo rainelės raumenų spazmų, kad rainelė galėtų ilsėtis ir gyti. Šiuo būdų taipogi sumažinamas akies skausmas.

Taipogi yra išrašomi steroidų akių lašai, nebent akies rainelės uždegimas atsirado dėl viruso arba bakterijos. Šie akių lašai padeda sumažinti rainelės uždegimą. Jei uždegimas nesumažėja per savaitę, akių gydytojas gali skirti steroidų tabletes arba injekcijas (leidžiamos aplink akį). Gydymo trukmė priklauso nuo uždegimo sunkumo ir nuo to, kaip akis reaguoja į gydymą.

Visais akies rainelės uždegimo atvejais, būtinas nuolatinis lankymasis pas akių gydytoją. Jei uždegimas atsirado ne dėl traumos, oftalmologas įvertins situaciją dėl kitų ligų.

Akies rainelės uždegimo perspektyvos

Traumos sukeltas uždegimas dažniausiai praeina per 1-2 savaites. Ne dėl traumos sukeltas iritas gali gyti kelias savaites, kertais kelis mėnesius. Jei uždegimas atsirado dėl infekcijos, tuomet jis praeis tada, kai bus pradedama kovoti su pačia infekcija.

Kai kurie akies rainelės uždegimo atvejai (tie, kurie susiję su sisteminėmis ligomis: sarkoidoze, ankiloziniu spondilitu) gali būti chroniški ar pasikartojantys. Žmonėms, su pasikartojančio irito rizika, steroidinių akių lašų gali reikėti turėti visada. Tam, kad tik pajutę pirmuosius simptomus, galėtų iškart pradėti gydymą.

Akies rainelės uždegimas (Iritas)
5 (100%) 1 vote

Taip pat skaitykite