Akiniai darbui su kompiuteriu gali sumažinti akių įtampą, taip leisdami jums dirbti patogiau ir produktyviau.

Akiniai darbui su kompiuteriu

Dažnai, kuomet dirbama su kompiuteriu ilgesnį laiką, pajuntama, jog akys yra įsitempusios, paraudusios, vaizdas išsiliejęs. Visa tai – kompiuterinio regos sutrikimo sindromo simptomai. Šis sindromas atsiranda todėl, jog kompiuteris, skirtingai nei daugelis kitų veiklų, iš mūsų akių reikalauja išskirtinio darbo.

Jei jums mažiau nei 40 metų, įsitempusios akys ar išsiliejęs vaizdas dirbant kompiuteriu gali atsirasti dėl jūsų akių negebėjimo tiksliai susitelkti į ekraną. Arba dėl to, jog jūsų akims sunku keisti fokusavimo taškus: nuo klaviatūros link monitoriaus ir atgal. Šios fokusavimo problemos dažnai susijusios su kompiuteriniu regos sutrikimo sindromu.

Jei jums daugiau nei 40 metų, problema gali reikšti presbiobijos pradžią. Presbiopija — tai natūralus artimų daiktų fokusavimo praradimas, atsirandantis su amžiumi. Ši liga taipogi gali sukelti kompiuterinio regos sutrikimo sindromo simptomus.

Ką daryti tokiais atvejais? Visų pirma, jums turi būti atliktas išsamus akių tyrimas, kurio pagalba bus atmestos kitos akių ligos. Po jo, jums gali tekti atnaujinti savo akinius. Tyrimai rodo, jog net ir mažiausi neatitikimai jūsų akinių lęšiuose, gali prisidėti prie kompiuterinio regos sutrikimo problemų.

Jeigu jūsų akiniai yra tinkamai pritaikyti jūsų akims arba jeigu akiniai jums nėra reikalingi didžiajai daliai darbų atlikti, tačiau vistiek jaučiate diskomfortą dirbdami kompiuteriu, – jums galėtų padėti specialūs akiniai darbui su kompiuteriu. Šie specialiam tikslui pritaikyti akiniai yra skirti būtent akių įtampos mažinimui ir maksimaliam akių komfortui dirbant kompiuteriu.

Kodėl būtent akiniai darbui su kompiuteriu?

Akiniai darbui su kompiuteriu skiriasi nuo įprastų akinių ar skaitymo akinių daugybe parametru. Šie akiniai yra sukurti tam, kad optimizuotų jūsų regėjimą, kuomet žiūrite į monitorių.

Pagal ergonomijos standartus, kompiuterio ekranas turėtų būti nutolęs 50-60 cm atstumu nuo akių. Šis atstumas laikomas kaip tarpinė regėjimo zona — ji yra trumpesnė nei vairavimo regėjimo zona, tačiau ilgesnė nei skaitymo regėjimo zona.

Vaikams ir paaugliams, kuriems reikia akinių, dažniausiai yra skiriami akiniai, turintys vienos matymo zonos lęšius. Šiais lęšiais koreguojama trumparegystė, toliaregystė ir/arba astigmatizmas, o lęšiukas, esantis akyje automatiškai prisitaiko taip, kad suteiktų papildomą galią, reikalingą darbui su kompiuteriu ir artimam regėjimui.

Kuomet žmogaus artimas regėjimas suprastėja dėl presbiopijos (maždaug ties 40-aisiais gyvenimo metais), pasidaro sunkiau skaityti bei naudotis kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu. Bifokaliniai lęšiai suteikia galimybę aiškiai matyti ir į arti ir į toli esančius objektus, tačiau tarpinei regėjimo zonai (naudojantis kompiuteriu bei išmaniuoju telefonu), šie lęšiai padėti negali. Progresiniai ir trifokaliniai lęšiai gali šiek tiek pagerinti situaciją, tačiau dažniausiai jie neaprėpia plačios tarpinio regėjimo zonos, kuri reikalinga patogiam darbui su kompiuteriu.

Be akinių darbui su kompiuteriu, daugeliui vartotojų pasireiškia kompiuterinio regos sutrikimo sindromo simptomai — suprastėja regėjimas, padidėja akių įtampa bei galvos skausmai. Situacija dar labiau pablogėja tuomet, kai daugelis žmonių suprastėjusią regą mėgina kompensuoti pasilenkdami link monitoriaus arba palenkdami galvą, kad galėtų matyti per apatinę akinių dalį. Šie veiksmai dažniausiai iššaukia kaklo, pečių ir nugaros skausmus.

Akiniai darbui su kompiuteriu turi maždaug 60% skaitymo akinių didinamosios galios. Tačiau optimali galia priklauso nuo to, kaip toli esate įpratę sedėti nuo kompiuterio ekrano ir kaip arti prie akių esate įpratę laikyti išmanųjį telefoną.

Akiniai darbui su kompiuteriu taipogi turėtų tiksliai pakoreguoti astigmatizmą (jei jį turite) ir tam turėtų būti atlikti tikslūs matavimai, užtikrinantys, jog kiekvieno akinių lęšio optinis centras yra supozicionuotas tiesiai prieš jūsų vyzdžius.

Dėl šių priežasčių, akiniai darbui su kompiuteriu turi būti pritaikyti prie kiekvieno paciento individualių poreikių. Silpnų, nereceptinių skaitymo akinių naudojimas darbui su kompiuteriu tinkamai nekoreguoja regos.

Akinių darbui su kompiuteriu lęšiai

Daugybė specialios paskirties sukurtų akinių lęšių yra tinkami akiniams darbui su kompiuteriu. Taip yra todėl, jog jog šie lęšiai yra skirti būtent darbui su kompiuteriu, o ne, pavyzdžiui vairavimui ar kasdieniam nešiojimui.

Patys paprasčiausi akiniai darbui su kompiuteriu turi lęšius su viena matymo zona. Šie lęšiai yra modifikuoti taip, kad suteiktų didžiausią komfortą žiūrint į kompiuterio ekraną. Dėl šios modifikacijos, akims reikia mažiau dirbti prisitaikant, kad galėtų fokusuoti vaizdą, esantį iki monitoriaus. Beto, šie lęšiai

moteris pavargusi nuo darbo su kompiuteriu
Kompiuterinis regos sutrikimo sindromas gali sukelti akių nuovargį, kuris atsiliepia bendrai savijautai: žmogus jaučia bendrą nuovargį.

taipogi suteikia didžiausią įmanomą matymo lauką.

Vienos matymo zonos akiniai darbui su kompiuteriu sumažina akių įtampą, išsiliejusį vaizdą bei padeda ištaisyti netaisyklingą laikyseną, kuri sukelia kaklo ir nugaros skausmus. Šie akiniai tinkami naudoti tiek jauniems, tiek senyvo amžiaus žmonėms, dirbantiems su kompiuteriu.

Kiti dažnai akiniams darbui su kompiuteriu naudojami lęšiai yra progresiniai — neturintys „langelio“, šie lęšiai leidžia matyti gerai įvairiais atstumais.

Jūsų oftalmologas padės išsirinkti tinkamus lęšius akiniams darbui su kompiuteriu.

Lęšių danga bei atspalvis

Maksimaliam komfortui užtikrinti, akinių darbui su kompiuteriu lęšiai turėtų būti neatspindintys šviesos (anti-glare), kad dar labiau sumažintų akių įtampą. Tai užkerta kelią bet kokiems šviesos atspindžiams, krentantiems tiek iš priekio, tiek iš galo.

Taipogi, akiniams darbui su kompiuteriu taipogi gali būti naudojami fotochrominiai lęšiai, apsaugantys akis nuo potencialiai kenksmingos, aukštos energijos mėlynos šviesos, sklindančios iš elektroninių prietaisų ekranų. Šie lęšiai taipogi automatiškai patamsina saulės šviesą, patenkančią iš lauko.

Kur įsigyti akinius darbui su kompiuteriu?

Venkite naudoti nereceptinius skaitymo akinius kaip akinius darbui su kompiuteriu, nes tikslus akinių receptas yra būtinas, jei norite pajausti visą kompiuterio akinių naudą. Geriausia šiuos akinius įsigyti iš patikimos akinių parduotuvės.

Prieš atlikdami akių testą, išmatuokite atstumą nuo nosies galiuko iki kompiuterio ekrano. Šis atstumas turi būti patogus jums. Įsiminkite tą atstumą ir pasakykite akių gydytojui akių tyrimo metu. Panaudodamas šį atstumą, gydytojas nustatyts optimalią akinių lęšių galią.

Taipogi, perskaitykite straipsnį taisyklingas sedėjimas prie kompiuterio, kuriame rasite patarimus, kaip susikurti patogią darbo vietą dirbant kompiuteriu.

Akiniai darbui su kompiuteriu – būdas sumažinti akių įtampą.
4.5 (90%) 2 votes

Taip pat skaitykite