Aklumas

Aklumas – kas tai?

Aklumas tai regėjimo sutrikimas, kuomet žmogui visiškai arba iš dalies sutrinka regimasis suvokimas. Žodis aklumas nusako žmogaus negebėjimą atskirti tamsą nuo šviesos.

Aklumas titulinis

Aklumas reiškia, kad net ir su akinių, kontaktinių lęšių, vaistų ar operacijos pagalba, žmogus vistiek mato prastai arba nemato išvis. Aklumo stiprumas varijuoja tarp lengvo ir visiško aklumo. Visame pasaulyje, 300-400 milijonų žmonių yra akli arba dalinai akli dėl įvairiausių priežasčių. Iš šio skaičiaus, apie 50 milijonų žmonių yra visiškai akli. Maždaug 80% aklumo atvejų pasireiškia vyresniems nei 50 metų žmonėms.

Kokie yra aklumo tipai?

Spalvinis aklumas arba spalvinio matymo sutrikimai tai negebėjimas suvokti skirtumų tarp įvairių atspalvių, dažniausiai žalios ir raudonos (daltonizmas). Dažniausiai šis spalvinio matymo sutrikimas yra paveldimas ir pasireiškia maždaug 8% vyrų ir 1% moterų. Žmonių, sergančių daltonizmu regėjimas dažniausiai būna sveikas ir funkcionuojantis normaliai. Tai nėra tikras aklumas.

Naktinis aklumas arba vištakumas yra regėjimo sutrikimas, kuomet žmogaus regėjimas suprastėja arba visiškai išnyksta prieblandoje ar tamsoje. Vištakumas gali būti tiek paveldėtas, tiek įgytas. Didžioji dalis žmonių, sergančių vištakumu, esant šviesiam apšvietimui ar dienos metu mato normaliai.

Sniego aklumas arba fotokeratitas yra regėjimo praradimas dėl didelio ultravioletinių spindulių patekimo į akis. Dėl ragenos paviršiuje esančių ląstelių patinimo, snieginis aklumas dažniausiai yra trumpalaikis sutrikimas. Net ir pačiais sunkiausiais fotokeratito atvejais, žmogus geba matyti objektų formas bei jų judėjimą.

Visiškas aklumas yra visiškas regimojo suvokimo praradimas. Aklas žmogus nemato nei su akinių, nei kontaktinių lęšių pagalba.

Aklumo priežastys

Aklumo priežastys skiriasi priklausomai nuo socialinės bei ekonominės tos šalies padėties, kuri yra tiriama aklumo atžvilgiu. Išsivysčiusiose šalyse, pagrindinės aklumo priežastys yra įvairios diabeto komplikacijos, makulos degeneracija, glaukoma bei akių traumos. Trečio pasaulio šalyse, kurios sudaro 90% viso pasaulio aklųjų populiaciją, pagrindinės aklumo priežastys yra infekcijos, katarakta, glaukoma, akių traumos bei akinių ir kontaktinių lęšių neprieinamumas. Išsivysčiusiose šalyse, priešingai nei trečio pasaulio šalyse, terminas aklumas nėra naudojamas apibūdinti žmonėms, kurių regėjimas gydomas akinių pagalba.

Infekcinės aklumo priežastys neišsivysčiusiose pasaulio šalyse dažniausiai būna: trachoma, onchocerkiazė ir raupsai. Dažniausiai pasitaikanti infekcinė aklumo priežastis išsivysčiusiose pasaulio šalyse yra Herpes simplex virusas. Kitos aklumo priežastys yra vitamino A trūkumas, neišnešiotų naujagimių retinopatija, kraujagyslių ligos, infekcinės ragenos ar retino ligos, akių uždegimo ligos, pigmetinis retinitas, paveldimos akies ligos bei apsinuodjimas toksiškomis medžiagomis, tokiomis kaip metanolis.

Aklumo rizikos faktoriai

Pagrindinis aklumo rizikos faktorius yra gyvenimas trečiojo pasaulio valstybėje, kur dėl prastos sveikatos apsaugos sistemos, nėra greitos prieigos prie medicininės priežiūros. Kiti rizikos faktoriai yra bloga vaiko priežiūra, priešlaikinis gimimas, senatvė, prasta mityba, apsauginių akinių pavojingo darbo metu nenešiojimas, prasta asmeninė higiena, rūkymas bei sirgimas įvairiomis akių bei kitomis ligomis, tokiomis kaip: cukrinis diabetas, hipertenzija bei kitomis širdies ir kraujagyslių ligomis.

Aklumo simptomai bei ženklai

Visi akli bei labai prastą regėjimą turintys žmonės turi tą patį simptomą – sunkumą matyti arba visišką nematymą. Skirtingi žmonės, turintys panašaus lygio aklumą, gali labai skirtingai reaguoti į šį simptomą. Jeigu vaikas jau gimė aklas, tuomet jam bus žymiai lengviau prisitaikyti nei žmogui, kuris tapo aklas gyvenimo viduryje ar pabaigoje. Taipogi, žmonėms, kurie tapo akli iškart, o ne palaipsniui irgi gali būti sunkiau prisitaikyti prie šio sutrikimo.

Susiję simptomai, tokie kaip diskomfortas bei svetimkūnio pojūtis akyse, akių skausmas, išskyros iš akių gali pasireikšti, priklausomai nuo aklumo priežasties.

Galima nepastebėti jokių ženklų, įrodančių, jog žmogus yra aklas, kuomet jis sėdi kėdėje ir ilsisi. Tačiau kai aklumas yra ragenos infekcijos priežastis, tuomet įprastai skaidri ragena patampa balta arba pilka, todėl sunku įžiūrėti akies spalvą ir atrodo, jog žmogaus akis yra balta. Kai kurie aklieji yra išmokę žiūrėti tiesiai į žmogų, su kuriuo jie kalba, tad kartais ne visada žinote, jog kalbate su aklu žmogumi.

Daktarai, gydantys aklumą

Oftalmologija yra ta medicinos specialybė, kuri tiria, diagnozuoja ir mediciniškai bei chirurgiškai gydo akių ligas. Todėl būtent oftalmologai yra tie specialistai, kurie turi tinkamas žinias ir priemones nustatyti aklumo priežastis ir, jei įmanoma, pritaikyti gydymą.

Aklumo tyrimas ir diagnozė

Aklumas nustatomas ištiriant kiekvieną akį atskirai ir išmatuojant regėjimo aštrumą, regėjimo lauką bei periferinį matymą. Akla gali būti tik viena akis arba abi akis. Aklumo priežasties nustatymui labai gelbsti informacija apie paciento sveikatos istoriją. Laikino aklumo priežastys skiriasi nuo ilgalaikio aklumo priežasčių. Aklumo priežastis nustatoma kruopščiai ištiriant abejas akis.

Aklumo gydymas

Aklumo gydymas priklauso nuo priežasties, sukėlusios aklumą. Trečiojo pasaulio valstybėse, kur daugeliui žmonių prastas regėjimas yra akių refrakcijos ydos pasekmė, užtenka išrašyti akinius ir paciento būklė pagerėja. Pacientams, kurių aklumo priežastis yra katarakta, dažniausiai padeda kataraktos operacija. Aklumas, sukeltas uždegimo ar infekcijos, išgydomas vaistais. Ragenos transplantacija gali padėti pacientams, kuriems aklumą sukėlė ragenos randai.

Aklumo prevencija

Išvengti aklumo ir sumažinti jo atvejų kiekį, galima pasitelkiant tinkamą švietimą bei prieinamumą prie medicininės priežiūros. Didžiosios dalies aklumo atvejų, sukeltų dėl traumų, galima būtų išvengti tinkamai apsaugojant akis. Aklumo, sukelto dėl prastos mitybos galima išvengti tinkamai maitinantis. Didžiosios dalies aklumo atvejų, sukeltų dėl glaukomos, galima išvengti anksti nustatant priežastį ir pritaikant tinkamą gydymą.

Aklumo, sukelto dėl diabetinės retinopatijos, galima išvengti kruopščiai kontroliuojant cukraus kiekį kraujyje, fiziškai aktyviai judant, vengiant rūkyti bei valgant maistą, kuriame nėra didelių cukraus kiekių.

Aklumas
5 (100%) 1 vote

Taip pat skaitykite