Ambliopija arba tingi akis

AmbliopijaAmbliopija, dar gerai žinoma kitu pavadinimu „tingi akis“, yra regos sutrikimas, pasireiškiantis vienoje iš akių, kuomet viena akis nesivysto taip, kaip turėtų. Ambliopija dažniausiai pasireiškia vaikams ir paaugliams.

Jeigu ambliopija nėra gydoma, vaiko smegenys išmoksta ignoruoti vaizdinius, kuriuos fiksuoja nesivystanti akis, o tai gali pažeisti ją ilgam.

Ambliopijos priežastys

Ambliopija dažniausiai atsiranda tuomet, kada viena akis mato žymiai geriau nei kita. Kai kuriais atvejais, vienoje akyje akis gali pasireiškti toliaregystė arba astigmatizmas, tačiau kita akis būna visiškai sveika.

Kuomet į vaiko smegenis patenka du vaizdiniai iš skirtingų akių: vienas ryškus, o kitas išblyškęs, smegenys automatiškai pradeda ignoruoti neryškų vaizdinį. Jeigu mažam vaikui šis reiškinys tęsiasi mėnesius ar net metus, jo rega akyje, matančioje prasčiau, tik blogėja.

Kartais vaiko akys nesilygiuoja viena su kita. Viena akis gali žiūrėti į viršų, kita į apačią ir taip toliau. Šis regėjimo sutrikimas vadinamas žvairumu ir jis taipogi gali išsivystyti į ambliopiją. Vaikams, turintiems žvairumą, neišeina sufokusuoti savo akių į vieną tašką, todėl dažnai jie mato dvigubus vaizdinius.

Jeigu vaikui yra žvairumas, jo smegenys ignoruos vaizdinį iš tos akies, kuris nėra lygus. Regėjimas žvairuojančioje akyje tik prastės. Terminas „tingi akis“ kilo būtent iš šio dviejų akių neatitikimo.

Ambliopijos diagnozė 

Visiems vaikams regėjimas pas pediatrą turėtų būti patikrinamas dar gerokai prieš tai, kol pradedama eiti į mokyklą. Keletas paprastų tyrimų išsiaiškins:

  • Ar niekas nekliudo šviesai patekti į akis
  • Ar abi akys mato vienodai
  • Ar kiekviena akis juda taip, kaip priklauso

Jeigu vaiko akyse bus rasta neatitikimų, gydytojas nukreips jus pas akių specialistą. Net jeigu pediatras patikros metu nenustatys jokių neatitikimų, tačiau jūs jausite, kad kažkas su jūsų vaiko rega yra negerai – užsiregistruokite pas vaikų akių gydytoją patys.

Jeigu ambliopija yra pasireiškusi jums ar kitiems jūsų šeimos nariams, jūsų vaikui yra didesnė šios ligos rizika. Atsiminkite, jog patys, plika akimi šios ligos neįžiūrėsite. Būtent todėl taip svarbu vaiko akis tikrinti kuo anksčiau, kad būtų paskirtas tinkamas gydymas.

Kaip gydoma ambliopija?

Pats dažniausias ambliopijos gydymo metodas yra privesti vaiko smegenis vėl pradėti naudoti silpnąją akį. Visų pirma, akių gydytojas ištaisys pagrindines problemas akyje (jei jos yra): trumparegystę, toliaregystę ir astigmatizmą. Daugumai vaikų, turinčių ambliopiją, taipogi būna reikalingi akiniai, padedantys geriau fokusuoti vaizdą akims. Kartais būna taip, jog šviesos patekimą į silpnąją akį, blokuoja katarakta. Tokiu atveju reikės atlikti kataraktos operaciją.

Tuomet ant stipriosios/sveikosios akies yra uždedamas raištis. Iš pradžių vaikui bus sunku matyti tik su silpnąja akimi. Tačiau labai svarbu, kad vaikas nuolatos dėvėtų raištį. Su laiku, silpnoji akis pradės stiprėti ir rega gerėti. Pagerėjimo gali tekti laukti keletą savaičių arba mėnesių. Reguliariai lankykitės pas gydytoją, kad žinotumėte ar gydymas veikia bei sekite jo nurodymus.

Kuomet gydytojas praneš, kad regėjimas pasitaisė, vaikui nebereikės nuolat nešioti raiščio. Tačiau kai kuriais atvejais, kai vaikai vėl pradeda naudoti abi akis, regėjimas silpnojoje akyje gali vėl suprastėti. Jei taip nutinka, gali vėl tekti devėti raištį.

Silpnais ambliopijos atvejais, gydytojas gali rekomenduoti naudoti akių lašus, pavadinimu atropinas. Ši medžiaga išlieja vaizdą stipriojoje akyje, todėl vaikui nereikia dėvėti akies raiščio.

Jeigu vaiko akims judėti kartu taip, kaip priklauso, trukdo žvairumas, gydytojas gali rekomenduoti akių raumenų operaciją.

Ilgalaikės ambliopijos perspektyvos

Jeigu nustatyta ir pradėta gydyti anksti, ambliopija išgydoma ir vaiko regėjimas dažniausiai pasitaiso. Ambliopiją gydyti pasidaro žymiai sunkiau, kuomet vaikas yra 7-9 metų amžiaus. Todėl būtinai tikrinkite savo vaiko akis kuo anksčiau ir sekite gydytojo nurodymus, net kai vaikui bus labai sunku. Nenuostabu, kad dauguma vaikų visiškai nenori dėvėti raiščio ant akies kiekvieną dieną. Pasiteiraukite gydytojo ar jūsų vaiko atveju galima naudoti atropiną.

Ambliopija arba tingi akis
5 (100%) 1 vote

Taip pat skaitykite