Daltonizmas ir kiti spalvinio matymo sutrikimai

Daltonizmas – kas tai?

Daltonizmas bei kiti spalvinio matymo sutrikimai – tai regėjimo sutrikimai, kuomet žmogus nejunta tam tikrų spalvų. Pavyzdžiui, galite nematyti raudonos, žalios, mėlynos arba visų šių spalvų. Labai retais atvejais žmogus nejunta jokių spalvų.

Daltonizmas
Įprastas regėjimas ir daltonizmas. Didžioji dalis žmonių, turinčių spalvinio matymo sutrikimus spalvas mato kitokias arba mato mažiau spalvų, nei sveiki žmonės. Dažniausiai pasitaikanti spalvinio matymo sutrikimo forma yra raudonos ir žalios – daltonizmas.

Spalvinio matymo sutrikimas gali padaryti gana didelę įtaką žmogaus gyvenimui. Gali būti sunku mokytis bei skaityti, todėl žmonėms su spalvinio matymo sutrikimais, gali būti sunku siekti karjeros tam tikrose srityse. Tačiau tiek vaikai, tiek suaugusieji, gali išmokti „susigyventi“ su spalvinio matymo sutrikimais ir gyventi pilnavertį gyvenimą.

Daltonizmas – tai raudonos-žalios spalvinio matymo sutrikimo tipas, dar vadinamas deuteranopija. Žodis „daltonizmas“ buvo pavadintas britų chemiko ir fiziko John Dalton (1766-1844) garbei. Savo pačiame pirmame moksliniame darbe, daltonas aprašė savo ir savo brolio vargus dėl klaidingo raudonos ir žalios spalvos suvokimo. 1995 metais, praėjus maždaug 150 metų po jo mirties, atlikus Daltono konservuoto akies obuolio DNR analizę, jam buvo diagnozuota deutranopija. Iki dabar daltonizmas daugelyje šalių naudojamas kaip platus terminas įvardinti spalvinio matymo sutrikimams.

Daltonizmo ir kitų spalvinio matymo sutrikimų priežastys

Didžioji dalis visų spalvinio matymo sutrikimų yra genetiškai paveldimi gimimo metu. Įprastai žmogaus akyje yra trijų tipų kūgio formos ląstelės. Kiekvienas tipas jaučia arba raudoną, arba žalią, arba mėlyną šviesą. Mes matome šviesą tuomet, kai kūgio formos ląstelė perleidžia skirtingus šių trijų pagrindinių spalvų kiekius. Didžiausia kūgio formos ląstelių koncentracija yra makuloje, centrinėje tinklainės dalyje.

Paveldėtas daltonizmas bei kiti spalvinio matymo sutrikimai atsiranda tuomet, kai žmogus neturi vieno iš šių kūgio formos ląstelių tipo arba kai šios ląstelės funkcionuoja netinkamai. Žmogus gali nejausti vienos iš šių pagrindinių spalvų arba gali jausti tik tam tikrą jos atspalvį, arba jausti visai kitą spalvą. Paveldimas spalvinio matymo sutrikimas per laiką pasikeisti negali.

Tačiau daltonizmas ar kitas spalvinio matymo sutrikimas nevisada yra paveldimas. Kai kuriais atvejais, spalvinio matymo sutrikimas gali būti įgytas. Tai gali nutikti dėl:

Daltonizmo ir kitų spalvinio matymo sutrikimų simptomai

Spalvinio matymo sutrikimų simptomai gali būti skirtingi:

 • Žmogus gali matyti tik tam tikras spalvas, tačiau kitų – ne. Pavyzdžiui, negeba atskirti skirtingų raudonos ar žalios spalvos atspalvių, tačiau mato mėlyną ir geltoną spalvą.
 • Žmogus gali matyti daugybę spalvų, todėl negali žinoti, kad jas mato kitaip nei kiti.
 • Žmogus gali matyti tik keletą tam tikros spalvos atspalvių, kai tuo tarpu sveikas žmogus gali matyti tūkstančius skirtingų spalvų.
 • Retais atvejais, kai kurie žmonės mato tik juodą, baltą ir pilką spalvą.

Daltonizmo ir kitų spalvinio matymų sutrikimų tyrimas

Norint nustatyti kaip gerai žmogus atskiria spalvas, atliekami specialūs testai.

 • Pirmame testo tipe žiūrima į spalvotų taškų rinkinį ir bandoma jame pamatyti tam tikrą objektą, pavyzdžiui – raidę ar skaičių. Daltonizmo testas
 • Kitame teste, duodami spalvoti žetonėliai ir paprašoma sudėlioti juos iš eilės pagal spalvinį panašumą. Žmonės, turintys spalvinio matymo sutrikimų, šių žetonėlių tinkamai sudėlioti negali.

Kadangi daltonizmas ar kitas spalvinio matymo sutrikimas gali turėti didelę įtaką žmogaus gyvenimui, labai svarbu šį sutrikimą nustatyti kaip įmanoma anksčiau. Vaikams šie sutrikimai gali paveikti mokymosi bei skaitymo gebėjimų vystymąsi. Taipogi, spalvinio matymo sutrikimai gali apriboti karjeros siekimą tose srityse, kur reikalinga atskirti spalvas, pavyzdžiui meno, dizaino srityse. Didžioji dalis ekspertų rekomenduoja šiuos akių testus atlikti vaikams tarp 3 ir 5 metų.

Daltonizmo ir kitų spalvinio matymų sutrikimų gydymas

Paveldėti spalvinio matymo sutrikimai nėra išgydomi ar koreguojami. Didžioji dalis žmonių sugeba prisitaikyti prie spalvinės regos trūkumų be didesnių pastangų.

Kai kurie įgyti spalvinio matymo sutrikimai gali būti pagydomi, priklausomai nuo priežasties. Pavyzdžiui, jeigu sutrikimą sukėlė katarakta, kataraktos operacija gali atstatyti normalų regėjimą.

Yra keletas būdų, kaip palengvinti spalvinio matymo sutrikimus:

 • Spalvotų kontaktinių lęšių nešiojimas. Šie lęšiai gali padėti pajusti skirtumus tarp spalvų, tačiau jie nesuteikia tikrojo normalaus spalvinio pajutimo ir gali iškraipyti objektus.
 • Akinių, blokuojančių atspindžius nešiojimas. Sunkiais spalvinio matymo sutrikimo atvejais, galima pajusti skirtumus tarp spalvų, kuomet yra mažiau atspindžių bei ryškumo.
 • Orientavimasis ne pagal spalvas, bet pagal ženklus, – tokius kaip ryškumas ar konkreti vieta. Pavyzdžiui, žmogus gali mintinai išmokti šviesoforo šviesų seką, o ne bandyti atskirti kokia dabar šviečia spalva.

Kaip padėti vaikui turinčiam spalvinio matymo sutrikimą?

Kaip jau ir minėjome anksčiau, spalvinio matymo sutrikimai gali apsunkinti vaikui mokymąsi bei skaitymą, o tai gali atsiliepti jo mokymosi rezultatais mokykloje arba žema savigarba.

Savo vaikui, turinčiam spalvinio matymo sutrikimą, galite padėti šiais būdais:

 • Atlikite visus reikalingus testus, kurie nustatys spalvinio matymo sutrikimus. Kuo anksčiau žinosite, jog yra problema, tuo greičiau galėsite padėti savo vaikui.
 • Būtinai informuokite mokytojus bei kitus atitinkamus darbuotojus mokykloje apie savo vaiko sutrikimą. Paprašykite, kad jūsų vaikas sedėtų toliau nuo atspindžių šaltinių ir kad mokytojai naudotų tokios spalvos kreidą, kurią jūsų vaikas galėtų matyti.

Filmukas apie tai, kaip pasaulį mato žmonės, su spalvinio matymo sutrikimais

Daltonizmas ir kiti spalvinio matymo sutrikimai
5 (100%) 1 vote

Taip pat skaitykite