Diabetinė retinopatija

Diabetinė retinopatija – kas tai?

Diabetinė retinopatija – tai tinklainės liga. Tinklainė yra nervas, esantis užpakalinėje akies dalyje. Tinklainė atsakinga už vaizdų fiksavimą ir perdavimą smegenims. Daugybė žmonių, sergančių diabetu, serga ir retinopatija. Šis retinopatijos tipas vadinamas diabetine retinopatija (tinklainės liga, sukelta diabeto).

Diabetinė retinopatija gali baigtis labai suprastėjusiu regėjimu ar net visišku apakimu. Dažniausiai, ši liga blogėja sulyg metais. Pradžioje, nusilpsta akyje esančios kraujagyslės. Tai gali pasireikšti kraujo ir kitų skysčių išsiliejimu iš kraujagyslių į tinklainę. Tai vadinama neproliferacine retinopatija ir šis tipas yra pats dažniausias. Jeigu kraujas ar kitas skystis išsilieja į centrinę akies dalį, pablogėja regėjimas. Dažniausiai žmonėms, sergantiems neproliferacine retinopatija, nepasireiškia jokie simptomai.

Diabetinė retinopatija ir sveika akis

Jeigu cukraus kiekis kraujyje išlieka aukštas, diabetinė retinopatija progresuoja. Tinklainėje atsiranda naujos kraujagyslės, kurios yra silpnos ir gali bet kuriuo metu (net ir miegant) lengvai pratrūkti. Jeigu taip atsitinka, kraujas patenka į vidurinę akies dalį ir pakeičia regėjimą. Kraujavimas taipogi gali sukelti tinklainės atšoką – rando susiformavimą, kuris gali aptraukti tinklainę ir nustumti ją tolyn nuo akies sienelės. Šis procesas vadinamas proliferacine retinopatija. Kaip ir minėjome anksčiau, kartais nepasireiškia jokie simptomai iki tol, kol jau tampa per vėlu juos gydyti. Štai kodėl yra labai svarbu nepamiršti reguliariai lankyti pas akių gydytoją ir atlikti reikiamus tyrimus.

Diabetinė retinopatija taipogi gali sukelti makulos patinimą. Tai vadinama makuline edema. Makula yra vidurinė tinklainės dalis, kuri atsakinga už detalų vaizdinių matymą. Kai ji ištinsta, regėjimas iškart pablogėja.

Diabetinės retinopatijos priežastys

Jei neišeina palaikyti tinkamo cukraus kiekio kraujyje, jis gali pažeisti kraujagysles. Diabetinė retinopatija užklumpa tuomet, kai aukštas cukraus kiekis kraujyje pažeidžia mažytes kraujagysles, esančias tinklainėje.

Kai sergama diabetine retinopatija, aukštas kraujo spaudimas taipogi blogina situaciją. Aukštas kraujospūdis gali sukelti dar daugiau žalos jau ir taip nusilpusioms akies kraujagyslėms, o jos – dar labiau kraujuoti ir uždengti vis daugiau jūsų matymo lauko.

Diabetinės retinopatijos simptomai

Dažniausiai nėra jokių simptomų, kol diabetinė retinopatija nepradeda daryti įtakos regėjimui. Kai taip atsitinka, diabetinė retinopatija jau yra pažengusi. Reguliarus akių tikrinimas pas akių gydytoją padės nustatyti ankstyvą diabetinę retinopatiją, bus pritaikytas tinkamas gydymas ir išvengta regėjimo suprastėjimo.

Pagrindiniai diabetinės retinopatijos simptomai gali būti:

  • Išsiliejęs, dvigubas ar iškreiptas matymas
  • Sunkumas skaitant
  • Drumzlės ar dėmės regėjime
  • Dalinis arba visiškas regėjimo praradimas
  • Šešėlis ar uždanga, einantis per matymo lauko vidurį
  • Skausmas, spaudimas ar nuolatinis akių paraudimas

Diabetinės retinopatijos tyrimas

Akių tyrimas, kurį atlieka akių gydytojas (oftalmologas ar optometristas) yra vienintelis būdas nustatyti diabetinę retinopatiją. Reguliariai atliekant išsamų akių testą, galima nustatyti retinopatiją dar prieš tai, kai ji pakeičia regėjimą. Patys galite net nepastebėti jokių simptomų iki tol, kol liga progresuoja iki labai sunkaus lygio.

Kaip apsisaugoti nuo diabetinės retinopatijos?

Apsaugoti mažas kraujagysles akyse galite palaikydami tinkamą cukraus kiekį kraujyje bei kraujo spaudimą. Jei rūkote – meskite kuo skubiau (daugiau apie rūkymo žalą regėjimui skaitykite šiame straipsnyje). Šios priemonės sumažina tinklainės pažeidimo riziką. Jos taipogi gali padėti sulėtinti retinopatijos progresavimą ir apsaugoti nuo ateityje galimo regėjimo praradimo.

Diabetinės retinopatijos gydymas

Operacija, gydymas lazeriu ar vaistais gali padėti sulėtinti regėjimo prastėjimą, sukeltą diabetinė retinopatijos. Gali būti reikalingas daugiau nei vienas gydymo seansas, jeigu ligos būklė blogėja.

Diabetinė retinopatija
5 (100%) 1 vote

Taip pat skaitykite