Diplopija (dvejinimasis akyse)

Diplopija arba dvejinimasis akyse – tai pojūtis, kuomet vietoj vieno daikto, matomi du, nesvarbu, kokiu kampu daiktas būtų pakreiptas. Tai yra regos sutrikimas ir jeigu jis jums pasireiškė – turėtumėte į jį nenumoti ranka, nes kai kuriems atvejams gali prireikti skubaus gydymo.

Diplopija gali pasireiškti tik vienoje akyje (monokuliarinė diplopija) arba abejose akyse (binokuliarinė diplopija). Diplopija gydoma priklausomai nuo jos priežasties bei tipo, tačiau dažniausiai naudojami būdai yra: įvairūs akių pratimai, specialūs akiniai bei operacija.

Apart akivaizdaus diskomforto, kurį sukelia dvejinimasis akyse, diplopija taipogi gali sukelti ir pusiausvyros, judėjimo bei skaitymo sutrikimus.

Yra daugybė galimų priežasčių, dėl kurių gali atsirasti diplopija. Todėl ir gydymas skiriasi kiekvieno paciento atveju. Kai kurios priežastys, sukėlusios diplopiją yra nerimtos, o kai kurios – labai rimtos. Dvejinimasis akyse taipogi gali būti tik laikinas, tačiau bet kokie dvejinimosi akyse atvejai privalo būti tiriami profesionalaus akių gydytojo.

Dvejinimasis akyse

Šiame straipsnyje apžvelgsime galimas diplopijos priežastis, tyrimus bei gydymo būdus.

Trumpalaikės diplopijos priežastys

Trumpalaikiai dvejinimosi akyse epizodai gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, tame tarpe – dėl per didelio kiekio suvartoto alkoholio arba dėl per didelio nuovargio. Toks trumpalaikis dvejinimasis akyse nekelia pavojaus, tad dėl jo jaudintis nereikėtų.

Ilgalaikės diplopijos priežastys

Tačiau jei diplopija tęsiasi ilgai arba vis pasikartoja, jos priežastys gali būti:

  • Insultas, galvos trauma, smegenų auglys, smegenų patinimas ar smegenų aneurizma – dėl šių priežasčių dvejinimasis akyse gali atsirasti staiga. Po patikros, jūsų akių gydytojas nukreips jus į atitinkamą specialistą: neurologą ar neurochirurgą tolimesniems tyrimams bei gydymams.
  • Ragenos sutrikimai. Diplopiją gali sukelti ir tokios akių ligos kaip: keratokonusas (ragenos formos pakitimas) bei ragenos distrofija (ragenos struktūros nusidevėjimas). Dvejinimasį akyse, sukeltą šių ligų, suvaldyti gali būti sunkiau. Padėti gali specialūs kontaktiniai lęšiai ar akių lašai. Kai kuriems žmonėms reikalinga ragenos transplantacija. Jūsų akių gydytojas pagal jūsų problemas parinks tinkamiausią gydymo būdą.
  • Išsausėjusios akys. Sunkūs išsausėjusių akių atvejai, tokie kaip Sjogreno sindromas, gali sukelti dvejinimąsį akyse dėl nepakankamo ašarų kiekio. Sausos akys gydomos nereceptiniais akių lašais, ašarų latakų kamštukais, vitaminais arba visų šių būdų kombinacija.
  • Refrakcinė operacija eksimeriniu lazeriu. Jei jums buvo atlikta LASIK ar kita refrakcinė operacija lazeriu, padedanti atstatyti regėjimą be akinių ar kontaktinių lęšių, dėl pokyčiu akies/akių ragenose, jums taipogi gali pasireikšti diplopija. Nelygumai ragenos paviršiuje, atsiradę po operacijos, gali apsunkinti ragenos darbą tolygiai paskirstant šviesos spindulius. Ši problema dažniausiai praeina per kelias savaites ar mėnesius, tačiau kurį laiką jums gali tekti naudoti akių lašus. Kai kuriais atvejais, gali tekti atlikti dar vieną lazerinę regos operaciją.
  • Katarakta. Katarakta taipogi gali sukelti dvejinimąsį akyse, bet dažniausiai tik vienoje. Dėl natūralaus akies lęšiuko apsidrumstimo, šviesos spinduliai vietoje to, kad būtų paskirstyti per visą akį tolygiai, yra išsklaidomi ir taip matoma tik dalis viso vaizdinio, ypač kai žiūrima į šviesos šaltinius. Šią problemą dažniausiai išsprendžia kataraktos operacija.
  • Galvos smegenų nervų paralyžius. Diplopiją taipogi gali sukelti vieno iš raumenų, atsakingo už akių poziciją ir komandinį darbą, paralyžius. Šiuos galvos smegenų nervų paralyžius gali sukelti diabetas, galvos trauma, auglys, išsetinė sklerozė, meningitas, aukštas kraujospūdis, užsikimšusi arterija ar aneurizma. Didžioji dalis galvos smegenų nervų paralyžių praeina be gydymo, kuomet pagerėja juos sukėlusios ligos būklė. Tačiau kai kuriems žmonėms gali būti reikalinga regėjimo terapija ar operacija.

Diplopija – tik dvejinimasis akyse?

Diplopija nebūtinai reiškia, kad matysite du daiktus, vietoje vieno. Jūs galite pastebėti tik vieną atsikartojančią objekto dalį šalia paties objekto. Arba galite matyti tarsi vaiduoklius šalia objekto, į kurį žiūrite.

Šie „vaiduokliai“, kuriuos sukelia katarakta, dažniausiai matomi tik viena akimi. Jie gali atsirasti po ragenos operacijos ar ragenos transplantacijos.

Diplopija ir žvairumas

Mums visiems natūralu, jog kai žiūrime į daiktą, matome tik jį ir akyse mums nesidvejina. Bet iš tiesų, gebėjimą matyti tik vieną objektą abiem akimis mums suteikia sudėtinga raumenų, nervų ir kitų akių dalių sistema.

Kuomet dvi akys teisingai ir tiksliai, vienu metu nukreipiamos į tam tikrą tašką, matome vieną objekto vaizdą. Tačiau, kuomet dvi akys vienu metu nukreipiamos skirtingai viena nuo kitos, gali atsirasti dvejinimasis akyse.

Kai kuriems žmonėms yra įgimtas žvairumas, – regėjimo sutrikimas, kuomet akys nedirba kartu. Šiems žmonėms akyse dvejinasi dėl to, jog kiekviena akis tuo pačiu metu mato skirtingą vaizdą. Tačiau smegenys dažniausiai prisitaiko „išjungdamos“ ar ignoruodamos informacijos srautą, ateinantį iš vienos akies. Tai vadinama slopinimu. Operacija gali padėti daugeliui žvairų žmonių.

Diplopijos gydymas

Įprastai, dvejinimasis akyse gydomas šiais būdais: operacija, regos terapija, specialiais akiniais su prizmėmis lęšiuose bei vaistais.

Labai svarbu kuo skubiau atlikti išsamų akių tyrimą, norint nustatyti tikslią problemą, dėl kurios atsirado diplopija. Po to, atsižvelgiant į priežastį, akių gydytojas paskirs gydymą pats arba nukreips jus pas atitinkamą specialistą (neurologą ar neurochirurgą).

Jei dvejintis akyse jums pradėjo staiga, tačiau jūs jį ignoravote ir per ilgą laiką jis išnyko, tai gali reikšti, jog jūsų smegenys nuslopino vieną iš vaizdų. Nors jums taip patogiau, tačiau tai nėra geras ženklas. Toks nuslopinimas gali slėpti rimtą problemą, kuri turi būti nedelsiant išspręsta.

Iš tikrųjų, tai gali būti netgi gyvybės ar mirties klausimas, jeigu dvejinimąsį sukėlė smegenų auglys ar galvos smegenų aneurizma. Todėl jei dvejinimasis akyse atsirado staiga ir nepraeina – kuo skubiau kreipkitės į akių gydytoją.

Diplopija (dvejinimasis akyse)
3.5 (70%) 2 votes

Taip pat skaitykite