Glaukoma – simptomai ir priežastys

Glaukoma – kas tai?

Glaukoma, tai akių liga, pažeidžianti akių optinį nervą ir su laiku vis blogėjanti, jeigu nėra gydoma. Ši liga dažnai siejama su susikaupusiu slėgiu akies viduje ir dažnu atveju yra paveldima bei gali pasireiškti tik po keliasdešimties metų.

glaukoma

Padidėjęs slėgis, vadinamas intraokuliariniu slėgiu, pažeidžia optinį nervą, kuris siunčia vaizdus, kuriuos matome į smegenis. Negydant šios ligos, galima patirti trumpalaikį regėjimo praradimą. Negydant ir toliau, galima visiškai apakti per keletą metų.

Didžioji dalis žmonių, sergančių glaukoma, ankstyvojoje jos stadijoje nejaučia jokių simptomų ar skausmo. Būtent todėl reikia reguliariai lankytis pas akių gydytoją, kad jis/ji galėtų nustatyti ar jums yra ši liga ir paskirti tinkamą gydymą.

Jeigu jums yra daugiau nei 40 metų ir jūsų šeimoje kas nors buvo sirgęs glaukoma, akių tyrimus turėtumėte daryti maždaug kas 1-2 metus. Jeigu sergate diabetu ar kitomis ligomis, padidinančiomis akių ligų riziką, pas akių daktarą turėtumėte lankytis kasmet.

Kokios yra glaukomos priežastys?

Glaukoma – tai aukšto spaudimo akyje padarinys. Ji atsiranda tuomet, kai skystis, esantis priekinėje akies dalyje, nebecirkuliuoja taip, kaip turėtų.

Įprastai, šis akies skystis teka akimi tarsi per tinklelį-sietelį. Jeigu šis tinklelis užsikemša, tuomet skystis nebeprateka ir kaupiasi. Būtent tai ir sukelia glaukomą. Nėra aišku, dėl kokių priežasčių užsikemša tinklelis, tačiau yra žinoma, jog ši liga gali būti paveldima.

Išskirtiniais atvejais glaukomą gali sukelti: tiesioginis akies sužeidimas, pažeidimas chemikalais, stipri infekcija ar užsikimšusios kraujagyslės akies viduje. Labai retais atvejais, glaukomą gali sukelti kitą akies ligą taisanti akies operacija. Dažniausiai glaukoma pažeidžia abi akis, tačiau gali vieną pažeisti labiau nei kitą.

Kokie yra glaukomos tipai?

Yra du pagrindiniai glaukomos tipai:

Atviro kampo glaukoma. Tai dažniausiai diagnozuojamas glaukomos tipas. Dar vadinamas plataus kampo glaukoma. Skysčio nutekėjimo struktūra akyje (trabekulinis tinklas) atrodo normaliai, tačiau skystis pro jį neprateka taip, kaip turėtų.

Uždaro kampo glaukoma. Glaukomos tipas, dažniau pasitaikantis Azijos žemyne ir dar vadinamas siauro kampo glaukoma. Akies skystis neprateka pro akį, nes kampas tarp rainelės ir ragenos yra per siauras. Rainelė tiesiog užblokuoja kelią. Tai gali sukelti staigų slėgio padidėjimą akyje. Šis glaukomos tipas taipogi siejamas su toliaregyste bei katarakta.

Kam pasireiškia glaukoma?

Dažniausiai glaukoma pasireiškia suaugusiems maždaug nuo 40 metų. Tačiau yra atvejų, kai šia liga serga paugliai, vaikai ir net kūdikiai. Afroamerikiečių vaikai yra linkę šia liga sirgti labiau ir su didesne rizika apakti.

Glaukoma jums gali pasireiškti jeigu:

 • Esate afroamerikiečių, airių, rusų, japonų, ispanų ar skandinavų kilmės
 • Jums 40 ar daugiau metų
 • Jūsų šeimoje kam nors yra pasireiškusi ši liga
 • Turite prastą regėjimą
 • Sergate diabetu
 • Vartojate steroidinius vaistus, tokius kaip prednizolonas
 • Esate turėję akies ar akių traumą

Kokie yra glaukomos simptomai?

Didžiajai daliai žmonių nepasireiškia jokie simptomai. Pats pirmas glaukomos atsiradimo ženklas yra suprastėjęs periferinis arba šoninis regėjimas. Šito dažnai galima ir nepastebėti iki tolimesnio ligos progresavimo etapo. Štai kodėl glaukoma yra dažnai vadinama sėlinančiu regėjimo vagimi.

Glaukomos diagnozavimas pirmosiose ligos stadijose yra vienas iš pagrindinių dalykų, dėl kurių vertėtų pilnai pasitikrinti akis nors kartą per 2 metus. Kartais, slėgis akyje gali labai smarkiai pakilti. Tokiu atveju, jus gali ištikti staigus akių skausmas, galvos skausmas, neryškus matymas ar aureolės efektas, aplink šviesos šaltinius.

Dažniausiai pasitaikantys glaukomos simptomai yra šie:

 • Aureolių matymas aplink šviesas
 • Regėjimo praradimas
 • Paraudimas akyje
 • Miglos atsiradimas akyje (ypatingai kūdikiams)
 • Pykinimas ir vėmimas
 • Akių skausmas
 • Susiaurėjęs matymas (tarsi žiūrėtumėte pro tunelį)

Kaip diagnozuojama glaukoma?

Akių gydytojas užlašins specialių lašų, kad atsivertų jūsų vyzdžiai. Tuomet jis patikrins jūsų regėjimą ir ištirs akis. Bus patikrintas jūsų optinis nervas ir, jeigu jums bus glaukoma, optinis nervas atrodys specifiškai. Gydytojas gali atlikti optinio nervo fotografiją tam, kad galėtų sekti ligos progresą. Jums bus atliktas tonometrijos testas, kuris pamatuos akių spaudimą. Taipogi gali būti atliktas testas, kad būtų galima nustatyti kokį regėjimą praradote – periferinį ar šoninį. Visi šie testai nei kiek neskausmingi ir užtrunka vos kelioliką minučių.

Kaip gydoma glaukoma?

Atsižvelgiant į kiekvieną situaciją, gydytojas gali paskirti akių lašus, lazerinę akių operaciją arba mikro chirurgiją.

Akių lašai. Jie skirti arba skysčio formavimosi sumažinimui akyje arba jo pratekėjimo padidinimui. Naudojant akių lašus, gali pasireiškti šalutiniai poveikiai tokie kaip: alergija, paraudimas, dilgčiojimas, išblukęs regėjimas ir sudirgusios akys. Kai kurie vaistai nuo glaukomos, gali paveikti jūsų širdį ir plaučius. Bet kokiu atveju, pasakykite gydytojui – kokius vaistus šiuo metu vartojate ir kam esate alergiški.

Lazerinė akių operacija. Ši procedūra gali šiek tiek palengvinti skysčio pratekėjimą akyje žmonėms, sergantiems atviro kampo glaukoma. Ši operacija taipogi gali panaikinti skysčio nepratekėjimą, jeigu pacientui diagnozuota uždaro kampo glaukoma. Į šią procedūrą įeina:

 • Trabekuloplastika: jos metu atveriama drenavimo sritis
 • Iridotomija: padaroma mažytė skylutė rainelėje, per kurią akies skystis galėtų lengviau pratekėti
 • Ciklofotokoaguliacija: gydo vidurines akies sluoksnio dalis, kad būtų sumažintas skysčio gaminimasis

Mikrochirugija. Procedūros, pavadinimu Trabekulektomija metu, gydytojas sukuria naują vagą per kurią sunksis akies skystis ir taip sumažina spaudimą akyje. Kartais, ši glaukomos gydymo operacija nepavyksta ir turi būti atliekama iš naujo. Po operacijos galite trumpam prarasti regėjimą, taipogi galimas kraujavimas ar infekcija.

Atviro kampo glaukoma dažniausiai gydoma pasitelkiant įvairias priemones: akių lašus, lazerinę trabekuloplastiką bei mikrochirurgiją. Dažniausiai glaukoma pradedama gydyti vaistais, bet tyrimai rodo, jog lazerinė ar mikro chirurgija daugeliu atveju suveikiai žymiai efektyviau.

Jeigu glaukoma yra įgimta, tuomet pradedama gydyti operacijos būdu, nes būna labai sutrikusi akies drenavimo sistema.

Ar galima apsisaugoti nuo glaukomos ar jos išvengti?

Deja kol kas nėra jokių būdų apsisaugoti ar kaip nors kitaip išvengti šios ligos. Bet jeigu ji bus diagnozuota ir pradėta gydyti kuo anksčiau, ligą bus galima kontroliuoti.

Visas akių ligų sąrašas.

Glaukoma – simptomai ir priežastys
5 (100%) 1 vote

Taip pat skaitykite