Kataraktos operacija gali tapti aktuali, kai maždaug ties 50-aisiais savo gyvenimo metais, daugeliui iš mūsų gali tekti išgirsti diagnozę: „jums katarakta“.

kataraktos operacija

Katarakta – akių liga, kuomet apsidrumsčia akies lęšiukas ir suprastėja regėjimas, kurio nepagerina nei akiniai, nei kontaktiniai lęšiai ir netgi ragenos operacija, tokia kaip LASIK.

Kad ir kaip baisiai skambėtų diagnozė „katarakta“, nereikėtų dėl jos jaudintis, nes moderni kataraktos operacija, dažniausiai atstato buvusį regėjimą. Ši operacija dažnu atveju gali netgi pagerinti iki tol buvusį jūsų regėjimą.

Didžioji dalis kataraktos atvejų siejami su natūraliu senėjimu ir yra labai dažna liga tarp senesnių žmonių. Remiantis nacionaliniu Amerikos akių institutu 2010-aisiais, 68.3 procentams 80-ies ir vyresnio amžiaus amerikiečių, buvo diagnozuota katarakta.

Dėl vakarų valstybėse senstančios visuomenės, kataraktos paplitimas ateityje turėtų tik didėti. 2010, apie 24.4 milijonai amerikiečių sirgo katarakta, o 2050 metais, prognozuojama, jog šis skaičius turėtų pakilti iki 50.2 milijonų.

Laimei, šiais laikais moderni kataraktos operacija yra viena efektyviausių ir saugiausių chirurginių operacijų.

Daugiau nei 3 milijonai kataraktos operacijų yra atliekama vien JAV kasmet. Didžioji dalis operacijų puikiai atstato buvusį regėjimą.

Kataraktos operacija

Regėjimo atstatymui, kataraktos operacijos metu, yra pašalinamas apsidrumstęs akies lęšiukas, kuris pakeičiamas nauju dirbtiniu intraokuliariniu lęšiuko implantu.

Procedūra yra ambulatorinė, todėl po operacijos nereikia gulėti ligoninėje.

Pačios moderniausios kataraktos gydymo procedūros naudoja aukšto dažnio ultragarsinius įrenginius, kurie „sulaužo“ apsidrumstusį lęšiuką į mažesnes daleles. Vėliau, dalelės iš akies yra išimamos.

Kuomet iš akies išimamos visos likusios senojo lęšiuko dalelės, tuomet į tą pačią vietą yra įstatomas naujas, švarus intraokuliarinis lęšiuko implantas.

Tuomet chirurgas užbaigia operaciją užsiųdamas pjūvį (siuvimo gali ir neprireikti, priklausomai nuo situacijos) ir uždengdamas akį apsauginiu skydeliu. Skydelis apsaugo akį ankstyvosiose gyjimo stadijose.

Lazerinė kataraktos operacija

Neseniai, femtosekundiniai lazeriai buvo patvirtinti Amerikoje kaip saugūs naudojimui kataraktos operacijai gydyti. Šiems lazeriams buvo leista atlikti šias procedūras, taip sumažinant rankinių įrankių naudojimą operacijos metu:

  1. Jie išpjauna rageną, todėl chirurgui nereikia to daryti rankomis
  2. Nuima lęšiuko priekinę kapsulę
  3. Fragmentuoja kataraktą
  4. Sukuria periferinius ragenos pjūvius, taip sumažindami astigmatizmą (kai reikia)

Lazerinė kataraktos operacija yra pakankamai nauja procedūra ir dėl beveik pusę milijono eurų kainuojančio lazerio, taip smarkiai išaugo kataraktos operacijos kaina.

Tyrimai parodė, jog lazeris padidina tikslumą kai kuriose operacijos dalyse, tačiau jis nebūtinai kiekvienu atveju padidina operacijos saugumą, sveikimą po operacijos ir patį operacijos rezultatą.

Pasiruošimas kataraktos operacijai ir lęšiuko pasirinkimas

Prieš operaciją, oftalmologas atliks išsamų testą, kuris nustatys bendrą jūsų akių sveikatos būklę bei įvertins ar yra rizikos veiksnių, dėl kurių kataraktos operacijos jums nebūtų galima atlikti.

Pireš operaciją jums taip pat bus atlikta klinikinė akies refrakcija, kuri tiksliai nustatys kokia yra jūsų trumparegystė, toliaregiškumas ir (arba) astigmatizmas. Papildomi matavimai bus atlikti, norint nustatyti jūsų ragenos kreivumą ir akies ilgį.

Šie matavimai yra būtini, nes pagal juos chirurgas atitinkamai parinks intraokuliarinio lęšiuko stiprumą, kuris suteiks geriausią regėjimą po operacijos.

Šiais laikais, yra didelis intraokuliarinių lęšiukų implantų pasirinkimas. Lęšiukai ištaiso toliaregystę ir trumparegystę bei astigmatizmą.

Jei jums nėra skirtumo – ar po operacijos nešioti akinius ar ne, tuomet geriausiai tiks dažniausiai naudojamas monofokalinis lęšis. Tokiu atveju, po operacijos su monofokaliniu lęšiu, jums tik karts nuo karto prireiks skaitymo akinių. Tačiau jeigu kataraktos operacija bus atliekama tik vienai akiai, tuomet daktaras turėtų išrašyti jums naujus akinius nešioti maždaug vienam mėnesiui po operacijos.

Jeigu po kataraktos operacijos norite būti mažiau priklausomi nuo akinių, vienintelis būdas išgydyti presbiopiją ir sumažinti akinių naudojimą yra vieno iš monofokalinių lęšių galingumo sureguliavimas (darant prielaidą, jog operacija bus atliekama abiem akims).

Po kataraktos operacijos

Nesudėtinga kataraktos operacija trunka maždaug apie 15 minučių. Žinoma, nesitikėkite, jog viskas praeis taip greitai. Mažiausiai 1.5 valandos užtruks pasiruošimas bei instruktažas po operacijos.

Po kataraktos operacijos negalima vairuoti pačiam. Išsikvieskite taksi arba paprašykite artimųjų, kad jus parvežtų namo. Po operacijos nevairuokite tol, kol neapsilankysite pas akių gydytoją. Tik po apžiūros ir gydytojo patvirtinimo, galėsite vėl vairuoti.

Po kataraktos operacijos jums bus išrašyti gydomieji akių lašai, kuriuos reikės naudoti keletą kartų per dieną apie 2-3 savaites. Taipogi apie savaitę po kataraktos operacijos, miegant jums reikės dėvėti apsauginį akių skydelį. Siekiant apsaugoti jūsų po operacijos atsigaunančias akis nuo saulės spindulių bei kitų ryškių šviesos šaltinių, jums bus išrašyti specialūs po-operaciniai akiniai nuo saulės.

Pirmosiomis keliomis dienomis po operacijos, gali paraudonuoti akys, išblukti vaizdas. Po kataraktos operacijos bent jau savaitę reikia vengti:

  • Aktyvios fizinės veiklos ir sunkių svorių kilnojimo (nuo 10 kg)
  • Lankstymosi pratimų ar kitos mankštos, kuri sukeltų didelį stresą jūsų gyjančioms akims
  • Vandens patekimo į akis (gali sukelti infekcija). Prausiantis užsimerkite, venkite karštų vonių bent jau dvi savaites po kataraktos operacijos
  • Bet kokios veiklos, kurioje būtų dulkių, purvo ar kitų teršalų, galinčių patekti į akis ir sukelti infekciją

Po operacijos, gydytojas pateiks jums instrukcijas, ko negalima daryti ir kaip prižiūrėti gyjančias akis. Jeigu kataraktos operacija reikalinga abiem akims, dažniausiai tarp operacijų daroma 1-3 savaičių pertrauka. Taip užtikrinama, kad pirmoji akis visiškai pagijo, atsistatė regėjimas ir kad galima atlikti operaciją kitai akiai.

 

Kataraktos operacija: viskas, ką jums reikia žinoti
5 (100%) 2 votes

Taip pat skaitykite