Keratitas

Keratitas – kas tai?

Keratitas tai skausmingas ragenos (ragena – skaidrus priekinės akies dalies dangalas, laužiantis šviesos spindulius) uždegimas. Gydytojai keratitą kartais vadina ragenos opa. Dažniausiai šis uždegimas sukeliamas dėl akies traumos arba infekcijos.

keratitas 2

Keratito simptomai

Pats pirmas keratito ženklas – akių skausmas bei paraudimas. Galimas perštėjimo ar sudirginimo jausmas, tarsi kažkas būtų įkritęs į akį.

Keratito priežastys

Yra keletas priežasčių, dėl ko gali atsirasti keratitas:

 • Trauma: dažniausiai, keratitą sukelia ragenos pažeidimas, pavyzdžiui: netyčinis akies sužalojimas su nagu ar aštriu daiktu. Keratitas taipogi gali atsirasti dėl per ilgai nešiojamų arba netinkamai parinktų kontaktinių lęšių. Trauma gali sukelti uždegimą, bet ji taipogi gali sudaryti terpę atsirasti bakterijai, kuri sukelia infekciją.
 • Virusinė infekcija: tai dažniausiai būna herpes simplex virusas (pūslelinė), vėjaraupiai arba tiesiog peršalimas. Jeigu jums yra kuri nors iš šių ligų – venkite liesti akis ir kuo dažniau plaukite rankas.
 • Bakterinė infekcija: pasitaiko žymiai rečiau, tačiau gali būti problema žmonėms, nešiojantiems kontaktinius lęšius. Bakterija gali augti ant lęšių arba lęšių dėkluose, jeigu nevalysite jų ar netinkamai laikysite. Labiausiai pavojingi yra ilgo nešiojimo lęšiai, kurių neišsimate kelias dienas ar net savaites. Bakterinė infekcija taipogi gali atsirasti dėl užkrėstų akių lašų. Taipogi bakterinės infekcijos tikimybė galima po akių operacijos.
 • Pirmuonys: acanthamoeba yra mikroorganizmas, esantis pratiškai visur – ore, dirvoje bei vandens telkiniuose. Jis randamas net ir vandenyje iš čiaupo. Dažniausiai šis mikroorganizmas yra nekenksmingas. Tačiau gali sukelti akies infekciją, ypač žmonėms, nešiojantiems lęšius. Ši infekcija pasitaiko labai retai ir yra sunkiai gydoma.
 • Grybelinė infekcija: taipogi labai retai pasitaikantis atvejis akyse. Dažniausiai atsiranda kuomet būnant gamtoje į akį įsibeda šaka. Taipogi gali atsirasti dėl užkrėstų lęšių bei akių operacijos.
 • Kitos priežastys, dėl kurių gali atsirasti keratitas, yra: vitamino A trūkumas, nusilpusi imuninė sistema bei ligos, kurios sukelia labai sausų akių sindromą.

Tyrimas

Gydytojas ištirs ar yra pažeista ragena. Jis/ji taipogi gali paimti mėginį iš po akies voko, infekcijos tyrimui atlikti.

Kol iki galo nežinote ar jums yra keratitas, nenešiokite kontaktinių lęšių.

Keratito gydymas

Jeigu keratitas buvo sukeltas dėl akies traumos, dažniausiai jis išsivalo savaime, gyjant akiai. Gydytojas gali išrašyti jums antibiotinį tepalą, kuris padės sumažinti simptomus bei užkirs kelią infekcijai.

Keratitas, atsiradęs dėl infekcijos, gydomas receptinių akių lašų ir kartais antibiotikų bei antivirusinių vaistų pagalba.

Dažniausiai keratitas yra išgydomas ganas lengvai ir praeina greitai. Tačiau jeigu infekcija patenka giliau, nei ragenos paviršius, regėjimas gali būti smarkiai pažeistas ar net visiškai prarandamas.

Kaip išvengti keratito?

Jeigu sergate peršalimu – dažnai plaukite rankas ir nelieskite akių. Jeigu nešiojate kontaktinius lęšius, tinkamai jais pasirūpinkite:

 • Nemiegokite su lęšiais, kuriuos turite išsiimti kiekvieną dieną
 • Neplaukiokite vandenyje ir nesiprauskite su kontaktiniais lęšiais
 • Plaukite rankas prieš liesdami lęšius ar akis
 • Visada valykite lęšius bei jų įdėklus su švariomis priemonėmis
 • Niekada nelaikykite lęšių vandenyje iš čiaupo
 • Reguliariai keiskite lęšius bei jų dėklus

Visas akių ligų sąrašas.

Keratitas
5 (100%) 1 vote

Taip pat skaitykite