Ragenos opa arba opinis keratitas

Ragenos opa – kas tai?

Ragenos opa arba opinis keratitas yra uždegimas arba rimtesniais atvejais – infekcija ragenoje. Ragenos opos simtpomai: akių skausmas, raudonos akys, vidutinis arba didelis traiškanų kiekis bei suprastėjęs regėjimas.

Ragenos opos priežastys

Didžioji dalis rageonos opos priežasčių sukeliamos bakterinės infekcijos. Dažniausiai šios bakterijos į rageną patenka akies traumos metu.

Ragenos opa

Žmonės, nešiojantys kontaktinius lęšius yra ypač jautrūs akių sudirginimui, kuris gali sukelti ragenos opą. Trintis tarp kontaktinio lęšio ir akies paviršiaus, gali daryti nežymią žalą dengiamajam audiniui, o pro pažeistą audinį bakterijos gali įsiskverbti į akis.

Jei nešiojate kontaktinius lęšius, jums yra didesnė ragenos opos rizika. Todėl reikėtų nuolat plauti rankas prieš dedantis lęšius į akis bei laikytis kitų higienos taisyklių nešiojant lęšius.

Apart bakterinės infekcijos, ragenos opa gali atsirasti dėl grybelio ir parazitų, tokių kaip:

  • Fusarium grybas. Šis grybas yra siejamas su grybeliniu keratitu, kurio protrūkis buvo atsiradęs tarp tam tikro tipo kontaktinius lęšius nešiojusių žmonių Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šio tipo lęšiai buvo išimti iš prekybos.
  • Parazitas acanthamoeba. Šie dažnai pasitaikantys parazitai gali patekti į akį ir sukelti Acanthamoeba keratitą – labai rimtą akių infekciją, galinčią baigtis netgi regos praradimu.

Žmonės, dėvintys kontaktinius lęšius ir nenusiimantys jų eidami į baseiną, smarkiai padidina ragenos opą, sukeltą dėl Acanthamoeba keratito. Skaitykite apie tai daugiau straipsnyje – „Ar galima maudytis su kontaktiniais lęšiais?“.

Dar viena priežastis, dėl kurios gali atsirasti ragenos opa, yra herpes simplex viruso infekcija, galinti pažeisti išorinius, o kartais net ir dar gilesnius akies paviršiaus sluoksnius.

Kitos ragenos opos priežastys gali būti sausų akių sindromas, akių alergijos ir bendra, išplitusi infekcija. Imuninės sistemos sutrikimai bei uždegiminės ligos, tokios kaip išsėtinė sklerozė ir psoriazė taipogi gali sukelti ragenos opą.

Ragenos opos tyrimas ir gydymas

Jeigu įtariate, jog jums yra ragenos opa, pats svarbiausias žingsnis yra nedelsiant apsilankyti pas akių gydytoją. Kitu atveju, negydoma ragenos opa gali baigtis regėjimo praradimu ar net pačios akies praradimu.

Jei gydytojas nustatys, jog ragenos opa jums yra dėl bakterijos, dažniausiai gydymas bus atliekamas pasitelkiant antibiotikus su pirmapradėmis kultūromis. Ragenos opos vieta bei jos dydis padės gydytojui nustatyti – ar reikalingos šios kultūros. Pas gydytoją teks lankytis maždaug kas 2-3 dienas, priklausomai nuo būklės.

Jeigu ragenos opa yra ragenos centre, gydymas užtruks ilgiau. Beto, dėl randų ragenoje gali visam laikui suprastėti regėjimas. Deja, regėjimas gali suprastėti net ir tada, jeigu liga buvo pastebėta ir pradėta gydyti laiku.

Jei patyrėte akies traumą, gydytojas gali įtarti, jog ragenos opa jums atsirado dėl grybelinio keratito, ypač jei trauma įvyko gamtoje, pavyzdžiui kuomet akis susidūrė su meždio ar krūmo šakele.

 

 

Net jeigu ragenos opa buvo pastebėta ir pradėta gydyti laiku, kai kuriais atvejais gali būti būtina atlikti ragenos transplantaciją (keratoplastika).

Ragenos opa arba opinis keratitas
5 (100%) 1 vote

Taip pat skaitykite