Raudonos akys – kas tai?

Raudonos akys arba paraudusios akys atsiranda tada, kai kraujagyslės, esančios akyje patinsta arba pasidaro sudirgusios. Raudonos akys gali signalizuoti įvairias sveikatos problemas. Dalis šių problemų Raudonos akysnėra piktybinės, tačiau kai kurios yra rimtos ir gali reikalauti skubios medicininės pagalbos. Vis dėlto, didžioji dalis rimtų akių problemų, susijusių su raudonomis akimis, dažniausiai yra lydimos ir kitų simptomų, tokių kaip skausmas ar pokyčiai regėjime. Bet kuriuo atveju, į paraudusias akis nereikėtų numoti ranka.

Paraudimas akyse gali išsivystyti per tam tikrą laiką arba atsirasti staiga, ypač kaip atsakas į alergiją ar akies traumą. Paraudimo lygis varijuoja nuo sodrios raudonos spalvos, kuri padengia visą akį iki kelių padidėjusių kraujagyslių, atrodančių kaip maži raudoni kirminėliai balto akies obuolio paviršiuje.

Dažniausios raudonų akių priežastys

Dažniausiai pasitaikanti raudonų akių priežastis yra uždegimas, įvykęs akies paviršiuje esančiose kraujagyslėse. Paraudonavusių akių priežastys taipogi gali būti:

1. Konjunktyvitas. Dar vadinamas „rūžava akimi“, konjunktyvitas yra dažniausiai pasitaikanti ir labiausiai užkrečiama akių infekcija, ypač tarp mokyklinio amžiaus vaikų. Jis atsiranda, kai užkrečiama junginė. Kai taip atsitinka, kraujagyslės esančios junginėje ištinsta ir akis paraudonuoja. Rausvai rožinė spalva akyje yra vienas pagrindinių konjunktyvito simptomų.

 2. Sausos akys. Sausų akių sindromas atsiranda kai ašarų liaukos nepagamina reikiamo kiekio arba reikiamos kokybės ašarų ir akys nėra tinkamai aprūpinamos skysčiu. Lėtinio sausų akių sindromo metu, akies paviršiuje gali atsirasti uždegimas arba sudirgimas, todėl akys paraudonuoja.

3. Alergijos. Raudonos akys dažnai asocijuojasi su įvairiomis alerginėmis reakcijomis. Kai imuninė sistema reaguoja į pašalinę medžiagą, tokią kaip žiedadulkės, naminių gyvūnų epitelis, dulkės ar tam tikos cheminės medžiagos, esančios makiažo priemonėse bei kontaktiniuose lęšiuose, kūnas išskiria biologiškai aktyvią medžiagą – histaminą, kaip uždegiminį atsaką, atsirandantį dėl alergenų. Išskirtas histaminas išpūčia kraujagysles – akys paraudonuoja ir ašaroja. Norint sumažinti paraudimą, reiktų vengti žinomų alergenų, kuriems esate alergiški bei vartoti gydytojo nurodytus vaistus, tokius kaip antihistamininiai akių lašai.

4. Kontaktiniai lęšiai. Viena iš dažniausiai pasitaikančių raudonų akių priežasčių yra neteisingas kontaktinių lęšių naudojimas arba bloga jų priežiūra. Dėl to ant akių paviršiaus nuo nešvarių lęšių gali patekti įvairūs dirgikliai bei mikrobai. Raudonos akys nešiojant lęšius, gali signalizuoti apie rimtą akių infekciją, tokią kaip keratitas ar grybelinė infekcija. Jei akys paraudonavo nešiojant lęšius, kuo skubiau juos išsiimkite ir kreipkitės į akių gydytoją.

Kontaktiniai lęšiai taipogi gali pabloginti sausų akių sindromo būklę, kadangi jie sumažina deguonies kiekį, patenkantį į rageną ir gali apriboti ašarų gaminimąsi. Tai ypač dažnai nutinka, jei kontaktiniai lęšiai parinkti netinkamai.

Sumažinti raudonų akių riziką galite laikydami kontaktinius lęšius švarius ir dezinfekuotus. Taipogi, jūsų gydytojas gali jums rekomenduoti išbandyti vienadienius kontaktinius lęšius.

5. Kompiuterinis regos sutrikimo sindromas. Raudonos, perštinčios ir pavargusios akys eina koja kojon

Akiu nuovargis nuo kompiuterio
Kuomet ilgesnį laiką dirbame kompiuteriu, mūsų akys „dirba virvalandžius“, o tai gali sukelti akių nuovargį bei paraudimą.

su per ilgu žiūrėjimu į kompiuterio ekraną, o tai gali sukelti kompiuterinį regos sutrikimo sindromą. Viena iš priežasčių, sukeliančių šį sindromą yra tai, jog žiūrėdami į monitorių mirksime rečiau, dėl to išsausėja mūsų akių paviršius.

Sumažinti akių nuovargį, atsiradusį dėl ilgo žiūrėjimo į monitorių, padės dažnos pertraukos darbo metu, tinkamas darbo vietos įrengimas bei specialūs akiniai darbui su kompiuteriu.

6. Akies trauma. Raudonos akys gali būti ir akies traumos ar sužalojimo bei akių vokų operacijos pasekmė. Kaip uždegiminis atsakas į traumą ar sužalojimą, akyje esančios kraujagyslės išsiplėčia, kad per jas galėtų pratekėti daugiau kraujo į sužalotą vietą ir taip paspartinti gyjimą. Šis kraujagyslių išsiplėtimas (o kartais ir pratrūkimas) ir yra priežastis, dėl kurios akys paraudonuoja. Akių traumos varijuoja nuo mažyčių įdrėskimų iki gilių įdūrimų bei cheminių nudegimų.

Kitos raudonų akių priežastys

7. Ragenos opa. Ragenos infekcijos, taip pat ir ragenos opa, kelia pavojų regėjimui ir turėtų būti traktuojamos kaip skubios medicininės pagalbos reikalaujančios problemos. Be raudonų akių, ragenos simptomai yra: akių skausmas, pablogėjęs regėjimas ir išskyros iš akių. Ragenos opa dažniausiai atsiranda dėl negydomos akies infekcijos arba akies traumos.

8. Akių herpesas. Tai atsinaujinanti virusinė infekcija, kurią sukelia 1 tipo herpes simplex virusas – tai tas pats virusas, kuris sukelia ir lūpų puslelinę. Tarp akių herpeso simptomų yra ir raudonos akys. Kiti simptomai: patinusios akys, akių skausmas bei jautrumas šviesai. Negydomas, akių herpesas gali sukelti ragenos randus, o kai kuriais atvejais, gali tekti persodinti rageną.

9. Uveitas. Vidurinio akies sluoksnio uždegimui – uveitui, dažniausiai būdingos raudonos akys, jautrumas šviesai ir regos sutrikimai, tokie kaip plaukiojančios drumstelės akyse ir išblukęs matymas.

10. Glaukoma. Dažniausiai pradžioje, glaukoma yra laipsniška ir neturi jokių simptomų. Tačiau staigiai atsiradęs akių skausmas, ryškiai raudonos akys bei aureolių matymas aplink šviesas gali signalizuoti apie atviro kampo glaukomą. Šio tipo glaukoma yra kelianti pavojų regėjimui ir reikalaujanti skubios medicininės priežiūros.

11. Akių lašai paraudusioms akims. Akių lašų (kurie parduodami kaip akių paraudimą mažinantys) sudėtyje yra vazokonstriktoriai – chemikalai, sutraukiantys kraujagysles, esančias ant akies paviršiaus ir taip sumažinantys akių paraudimą. Ironiška, tačiau ilguoju laikotarpiu šie akių lašai gali sukelti daugiau žalos nei naudos. Daugeliui žmonių, reguliariai naudojančių akių lašus paraudimui mažinti, išsivysto atsparumas šiam balinimo efektui, todėl norint pasiekti tą patį rezultatą, jiems reikia vis daugiau ir daugiau akių lašų.

12. Peršalimas ir gripas. Raudonos, papurtusios akys bei „bėganti nosis“ yra dažni gripo ar peršalimo simptomai. Šiuo atveju, raudonos akys atsiranda dėl sinusinės infekcijos arba dėl užsikimšusių sinusų, ypač jei kartu kamuoja čiaudulys bei kosėjimas.

13. Nėštumas. Hormoniniai pokyčiai nėštumo laikotarpiu gali paliesti jūsų akis daugybe būdų. Akys gali paraudonuoti, gali išsausėti, gali apimti akių niežulys ar padidėti jautrumas šviesai. Nėštumo laikotarpiu taipogi gali pakisti ragenos forma bei išsivystyti netolerancija kontaktiniams lęšiams. Visos šios problemos, įskaitant raudonas akis, dažniausiai yra trumpalaikės ir visiškai išnyksta per kelias savaites ar mėnesius po gimdymo.

14. Rūkymas. Rūkymo žala širdžiai ir plaučiams bei bendrai sveikatai yra gerai žinoma. Tačiau ar žinojote, kad rūkymas taipogi žalingas ir mūsų akims? Rūkantiems smarkiai padidėja amžinės geltonosios dėmės degeneracijos (AMD), kataraktos bei uveito rizika. Be kita ko, tabako dūmai yra žalingas dirgiklis mūsų akims, galintis sukelti akių išsausėjimą, niežėjimą bei raudonas akis.

Marihuanos rūkymas taipogi gali būti raudonų akių priežastis. Tetrahidrokanabinolis (THC), pagrindinė psichoaktyvi medžiaga marihuanoje, sukelia smarkų akyje esančių kraujagyslių išsiplėtimą. Parūkius kanapių, raudonos akys gali išlikti keletą valandų ar net ilgiau.

Pernelyg didelis alkoholio vartojimas taipogi gali būti raudonų akių priežastis. Alkoholis sumažina deguonies patekimą į raudonuosius kraujo kūnelius, taip sukeldamas kraujagyslių sulipimą, o tai matosi paraudonavusiame veide ir raudonose akyse.

15. Aplinkos ir darbo vietos pavojai. Labai sausas oras, dulkės, dūmai bei pernelyg didelis saulės spindulių kiekis yra žinomi kaip akių dirgikliai, galintys sukelti raudonas akis bei kitus simptomus.

Ragenos randai gali atsirasti dėl į akis patekusių mažyčių dalelių, tokių kaip smėlio drumstelės, medžio, metalo drožlės ar smulkios stiklo dalelės. Visi šie dirgikliai gali sukelti rimtas akių traumas, todėl dirbdami darbą, kurio metu yra šių objektų patekimo į akis rizika, visada dėvėkite apsauginius akinius.

16. Miego trūkumas. Apie nuovargį išduoda jūsų akys. Papurtusios akys bei ratilai po akimis yra pagrindiniai indikatoriai, kad jums neužtenka miego. Atminkite: jei trinsite traiškanotas akis, tik sustiprinsite paraudimą!

17. Plaukimas. Chloras ir kiti chemikalai bei bakterijos, esančios baseino vandenyje gali pakenkti plaukikų akims. Kad išlipus iš baseino akys nebūtų raudonos, naudokite plaukimo akinius ir net nelipkite be jų į vandenį. Beto, niekada neplaukiokite su kontaktiniais lęšiais. Taip darydami, smarkiai padidinate regėjimui pavojų keliančio Acanthamoeba keratito riziką.

Raudonų akių gydymas

Raudonos akys gydomos skirtingais būdais, priklausomai nuo priežasties. Jeigu paraudonavo jūsų akys –  kreipkitės į akių gydytoją, kad jums būtų atliktas tinkamas tyrimas ir paskirtas gydymas. Jei nešiojate kontaktinius lęšius, visada išsiimkite juos kai tik pasireiškia raudonos akys.

Gydymo priemonės nesunkiems raudonų akių atvejams gali būti: poilsis, šaltas kompresas ant akių ar nereceptiniai akių lašai. Sunkesniais raudonų akių atvejais gali būti paskirti antibiotikai ar net operacija.

Atsiminkite, jeigu raudonos akys atsiranda kartu su akių skausmu, jautrumu šviesai ar išblukusiu regėjimu – nedelsiant kreipkitės į akių daktarą, kad būtų pradėtas skubus gydymas.

Raudonos akys: 17 priežasčių, kodėl akys gali būti paraudonavusios
4 (80%) 7 votes

Taip pat skaitykite