Sausų akių sindromas

Sausų akių sindromas – kas tai?

Sausų akių sindromas tai akių liga, susijusi su ašaromis.

Kad akys būtų švarios ir sveikos, joms reikalingos ašaros. Ašaros gaminasi liaukose, esančiose už viršutinio akies voko. Kiekvieną kart kai mirksime, ašaros yra išstumiamos per visą akį ir taip palaikomas tinkamas akių drėgnumas. Ašaros subėga į mažytes angas (ašarų kanalus), esančias vidiniuose akių vokų kampuose ir ten išdžiūna.

Sausų akių sindromo metu, ašarų liaukos nepagamina reikiamo kiekio ašarų arba ašaros išgaruoja per greitai.

Sausos akys

Su šia problema dažniau susiduria vyresnio amžiaus žmonės bei sergantys tam tikromis ligomis, tokiomis kaip diabetas, alerginis konjunktyvitas ar Sjogreno sindromas.

Sausų akių sindromas išgydomas, tačiau kai kuriems žmonėms jis gali tęstis visą gyvenimą.

Sausų akių sindromo priežastys

Akys gali išsausėti dėl įvairių, kasdienių dalykų, tokių kaip buvimas lauke, vėjyje ir saulėje, ilgas žiūrėjimas į kompiuterio ekraną ar tiesiog didelis nuovargis. Cigarečių dūmai taipogi gali būti viena iš sausų akių priežasčių.

Sausų akių sindromo priežastys gali būti:

 • Ilgas žiūrėjimas į kompiuterio ekraną. Kuomet žiūrime į kompiuterio, telefono ar kito prietaiso ekraną, esame linkę mirksėti mažiau ir rečiau, nei įprastai. Dėl šios priežasties, ašaros greičiau išgaruoja ir padidėja sausų akių sindromo rizika.
 • Kontaktiniai lęšiai. Nors ir sunku nustatyti kokią įtaką sausoms akims gali padaryti kontaktiniai lęšiai, tačiau diskomfortas, kurį sukelia sausos akys, yra pagrindinė priežastis, dėl kurios žmonės nustoja nešioti kontaktinius lęšius.
 • Senėjimas. Sausų akių sindromas gali pasireikšti bet kokiame amžiuje, tačiau žymiai dažniau pasireiškia vėlesniame gyvenimo etape, ypač nuo 50-ies metų.
 • Menopauzė. Moterims po menopauzės yra didesnė sausų akių sindromo rizika, nei to paties amžiaus vyrams.
 • Vidaus aplinka. Oro kondicionieriai, ventiliatoriai bei kitos oro šildymo sistemos gali sumažinti vidaus patalpų drėgmę ir taip paspartinti ašarų garavimą, sukeldami sausų akių simptomus.
 • Išorės aplinka. Sausas ir vėjuotas klimatas padidina sausų akių riziką.
 • Dažnas keliavimas lėktuvu. Oras lėktuvuose yra ypatingai sausas, todėl dažnai skraidantiems žmonėms gali atsirasti sausų akių problemų.
 • Rūkymas. Apart išsausėjusių akių, rūkymas taipogi siejamas su kitomis rimtomis akių ligomis, tokiomis kaip amžinė geltonosios dėmės degeneracija (AMD), katarakta ir uveitas. Skaitykite daugiau – kokia yra rūkymo žala akims.
 • Sveikatos būklė. Tam tikros sisteminės ligos, tokios kaip diabetas, skydliaukės ligos, vilkligė, reumatoidinis artritas ir Sjogreno sindromas – prisideda prie sausų akių problemų.
 • Vaistai. Daugelis receptinių ir nereceptinių vaistų, įskaitant antihistamininius vaistus, antidepresantus, tam tikrus kraujo spaudimo bei kontraceptinius vaistus – padidina sausų akių sindromo riziką.
 • Problemos su akių vokais. Nevisiškai susiliečiantys akių vokai mirksint ar miegant (liga, vadinama lagoftalmija, atsirandanti dėl senėjimo), gali sukelti sunkų sausų akių sindromą, kuris gali pereiti į ragenos opą, jei nėra gydomas.

Didžiajai daliai žmonių, sausų akių sindromas atsiranda būtent dėl senėjimo.

Sausų akių sindromo simptomai

Kitas dažnas simptomas yra svetimkūnio pojūtis – jausmas jog mažas grūdelis ar kitas daiktas „yra“ akyje.

Ir kad ir kaip keistai tai skambėtų, tačiau per didelis ašaringumas irgi gali būti sausų akių sindromo simptomas. Taip nutinka tada, kai kartais išsausėjęs akies paviršius pernelyg stimuliuos ašarų gaminimąsi kaip apsauginę priemonę. Tačiau šis refleksinis ašaringumas akyje ilgai neužsilaiko, todėl niekaip nedaro įtakos išsausėjusių akių būklės gerinimui.

Be visų šių simptomų, išsausėjusios akys gali sukelti uždegimą bei kartais ilgalaikį akies paviršiaus pažeidimą.

Sausų akių sindromo tyrimas

Vienintelis būdas ištirti ar turite sausų akių sindromą, tai specialių patikrinimų atlikimas gydytojo kabinete.

Vien tik iš simptomų negalima tiksliai nustatyti akių sausumo buvimo bei lygmens. Simptomai gali skirtis priklausomai nuo žmogaus ir netgi gali priklausyti nuo asmenybės tipo. Vieniems žmonėms net ir nedidelis akių sausumas gali būti didelis nepatogumas, o kiti net ir su dideliu akių sausumu nemato reikalo kreiptis į gydytojus.

Tik oftalmologui kruopščiai ištyus jūsų akis, galima bus nustatyti sausų akių sindromo būklę ir pritaikyti patį geriausią gydymą, kad jūs vėl galėtumėte džiaugtis geru regėjimu.

Sausų akių sindromo gydymas

Norint malšinti simptomus, galite pabandyti lašinti dirbtines ašaras arba tepti specialius nereceptinius tepaliukus. Nenaudokite akių lašų, kurie skirti gydyti paraudusias, ar krauju pasruvusias akis. Jie tik pablogins situaciją.

Taipogi galite pabandyti daugiau mirksėti, ypač jeigu daug laiko praleidžiate dirbdami prie kompiuterio.

Venkite būti patalpose, kuriose nuolat veikia oro kondicionierius. Kambariuose, kuriuose praleidžiate daug laiko naudokite oro drėkintuvą bei auginkite kambarinius augalus.  Paprasti akiniai nuo saulės gali padėti apsaugoti akis nuo saulės ir vėjo, kurie prisideda prie akių sausėjimo.

Jeigu simptomai labai stiprūs ir akys labai smarkiai išsausėjusios, gydytojas gali paskirti ir kitokį gydymą:

 • Receptiniiai tepalai ir akių lašai, tokie kaip ciklosporinas. Šiuos akių lašus teks naudoti kiekvieną dieną ilgą laiką. Kai kuriems žmonėms šiuos lašus reikia naudoti keletą metų. Deja, dar nėra ištirta, kaip jie veikia ilguoju laikotarpiu.
 • Ašarų latakų kamštukai. Į ašarų latakus gydytojas įstato mažyčius kamštukus. Tai apsaugo ašaras nuo išdžiūvimo. Karts nuo karto šie kamštukai gali iškristi, todėl teks lankytis pas daktarą kiekvieną kart kai reikės įdėti iš naujo.
Sausų akių sindromas
4 (80%) 2 votes

Taip pat skaitykite