Skauda akis? Greičiausiai nerastumėme žmogaus, kuris nebūtų patyręs jei ne akių skausmo, tai bent jau didelės įtampos akyse. Kartais šis akių skausmas praeina savaime, tačiau kai kuriais atvejais akies skausmas gali būti rimtos ligos ženklas.

Akiu skausmas

Akių skausmas arba skausmas aplink akis gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui tokiais kaip akies trauma, akies skausmo priežastis ganėtinai aiški. Tačiau dažnai pačiam nustatyti kodėl skauda akis yra sunku.

Dar labiau padėtį apsunkina tai, jog akių skausmo lygmuo nekoreliuoja su jį sukėlusios priežasties rimtumu. Trumpiau tariant – palyginti nedidelė problema, tokia kaip paviršiaus žaizda ragenoje, gali būti itin skausminga. Tuo tarpu keletas labai rimtų akių ligų — tame tarpe katarakta, makulos degeneracija, glaukoma bei tinklainės atšoka — nesukelia jokio akių skaumo.

Jeigu jums skauda akis, kartu su skausmu akyse gali pasirodyti ir tokie simptomai kaip: perštėjimas, tvinkčiojimas bei svetimkūnio jausmas. Kartu su akių skausmu taipogi dažnai pasireiškia: išsiliejęs vaizdas, paraudonavusios akys bei jautrumas šviesai.

Pateikiame dažniausiai pasitaikančias akių skausmo priežastis, atsižvelgiant į skausmo vietą:

Akių skausmas

Dažniausiai, kai skauda akis ir atrodo, jog kažkas jose yra – toks skausmas yra sukeltas akies paviršiaus (ragenos) uždegimo arba sudirginimo.

Akių skausmas, kylantis iš priekinės akies dalies paviršiaus gali būti dėl:

Svetimkūnis ragenoje. Nenuostabu, kad dažnai svetimkūnio jausmą akyje sukelia būtent svetimkūnis. Dažniausiai pasitaikantys svetimkūniai, kurie gali tvirtai laikytis akies paviršiuje yra: metalo drožlės, neorganinis smėlis (smėlis, smulkios akmens dalelės), pjuvenos ir kitos organinės medžiagos.

Skausmas, kurį sukelia svetimkūnis gali varijuoti nuo lengvo iki labai smarkaus. Beto, jis labiausiai trukdo, kuomet mirksime (kadangi akies vokas trinasi į svetimkūnį mirksėjimo metu). Dėl svetimkūnio gali pasireikšti išsiliejęs vaizdas bei padidėti jautrumas šviesai.

Jei svetimkūnis per trumpą laiką pats nepasišalina iš akies ir joje įsitvirtina, reikalinga skubi gydytojo pagalba, kadangi šis svetimkūnis ragenoje, gali staigiai sukelti rimtą akies infekciją. Didžioji dalis svetimkūnių yra nesunkiai pašalinami gydytojų su specialiais įrankiais. Vėliau gali tekti pavartoti antibakterinius akių lašus, norint apsaugoti akis nuo infekcijos rizikos, kol gyja ragena.

Ragenos erozija (paviršiaus žaizda). Nors didžioji dalis šių ragenos paviršiaus žaizdų nėra pavojingos, tačiau jos gali sukelti labai didelį diskomfortą, padidėjusį jautrumą šviesai bei ašarotas akis. Beto, šią žaizdą padaryti labai nesunku – ji gali atsirasti betrinant akis rankomis.

Sausos akys. Kita labai dažna akių skausmo priežastis yra sausos akys. Įprastai, akių skausmas, sukeltas sausų akių, progresuoja po truputį bei palaipsniui – priešingai nei akių skausmas, sukeltas paviršiaus žaizdos arba svetimkūnio. Jei naudojant akių lašus skausmas akyje akivaizdžiai sumažėja, greičiausiai šis skausmas ir yra dėl sausų akių. Dažniausiai sausos akys nereikalauja skubaus gydymo, tačiau geriausia kreiptis į gydytoją net ir pajutus mažus simptomus – gydytojas nustatys sausumo lygį ir pritaikys efektyviausią gydymo būdą.

Kitos, rečiau pasitaikančios akies skausmo priežastys:

  • Konjunktyvitas 
  • Akių infekcijos (grybelinės akių infekcijos, tokios kaip Acanthamoeba keratitas)
  • Iritas 
  • Nepatogūs kontaktiniai lęšiai

Labai rimta galima akių skausmo priežastis yra endoftalmitas – akies vidaus uždegimas, sukeltas bakterinės infekcijos. Ši liga taipogi gali pasireikšti kaip labai reta kataraktos operacijos komplikacija. Apart akių skausmo, endoftalmitas gali sukelti akių paraudimą bei ištinimą ir pablogėjusį regėjimą. Jei šie simptomai jums pasireiškė po kataraktos operacijos – kuo skubiau kreipkitės į gydytoją.

Skausmas „už akies“

Tokio skausmo priežastys dažniausiai būna migrena, galvos skausmai ir sinusų infekcijos. Migrenos atveju, skausmas beveik visada pasireiškia už vienos akies ir dažniausiai skausmas atsiranda ir kur nors galvos srityje, toje pačioje pusėje kaip ir skaudanti akis.

Skausmas už akies, sukeltas dėl sinusų infekcijos dažniausiai yra silpnesnis, nei skausmas, sukeltas dėl migrenos ir dėl šios sinusų infekcijos skausmas gali pasireikšti abejose akyse.

Skausmas už akies, sukeltas dėl šių priežasčių nėra reikalaujantis skubios pagalbos. Tačiau jei jis chroniškas ir pasikartojantis, derėtų kreiptis į gydytoją.

Skausmas aplink akis

Šio tipo skausmas dažniausiai atsiranda dėl uždegimo akies voke – miežio. Miežis nereikalauja skubios medicininės priežiūros, tad dažniausiai lengvai gali būti išgydomas namie, naudojant šiltus kompresus ant akių keletą kartų per dieną. Apie miežio gydymą daugiau skaitykite čia.

Taipogi akių vokų patinimą bei skausmą aplink akis gali sukelti blefaritas.

Dar viena dažnai pasitaikanti skausmo aplink akis bei akies raumens skausmo priežastis yra per ilgas darbas su kompiuteriu. Tai nėra pavojų kelianti problema ir akių skausmui, atsiradusiam dėl per ilgo darbo su kompiuteriu sumažinti tereikia tinkamai susireguliuoti darbo vietą.

Žymiai rečiau pasitaikanti ir žymiai rimtesnė skausmo aplink akis priežastis yra liga vadinama optinė neuropatija, kuri gali sukelti net ir visišką apakimą. Kartu su šia liga taipogi pasireiškia sumažėjusi spalvinė rega, o akies skausmas sustiprėja, kuomet akis yra judinama.

Jei skauda akis galimai dėl šios priežastis – optinės neuropatijos, tuomet reikia kuo skubiau kreiptis į oftalmologą bei neurologą. 40-ies metų amžiaus žmonių tarpe, sklerozė bei kitos neurologinės ligos yra dažniausia optinės neuropatijos sukelėja.

Skauda akis! Ką daryti?

Turbūt dabar ganėtinai aišku, jog jei jums skauda akis – turėtumėte į tai nenumoti ranka. Geriausias sprendimo būdas yra užsirašyti pas akių gydytoją kaip įmanoma greičiau. Gydytojas išsiaiškins, dėl kokios problemos atsirado akių skausmas ir taip bus užkirstas kelias galimai pavojingos ligos vystymuisi.

Į akių gydytoją kreipkitės kuo skubiau, jei jums skauda akis ir jeigu:

  • Skausmas atsirado iškart po to kai: šlifavote metalą, pjovėte medį ar užsiėmėte kita veikla, galinčia sukelti akies sužalojimą (ypač jei tos veiklos metu nedevėjote apsauginių akinių).
  • Skausmas yra dėl akies sužalojimo.
  • Skausmas yra didelis, o kartu su juo atsirado išsiliejęs vaizda ir/arba padidėjęs jautrumas šviesai.
  • Jums neseniai buvo atlikta akių operacija: LASIK ar kataraktos.
  • Jūsų akys yra paraudonavusios ir smarkiai traiškanoja.
Skauda akis? 11 galimų akių skausmo priežasčių
5 (100%) 1 vote

Taip pat skaitykite