Toliaregystė

Toliaregystė – kas tai?

Toliaregystė – akių yda, kuomet dalykus, esančius toliau matome aiškiau, nei dalykus, esančius šalia. Jeigu jums labai stipri šios ydos forma, arti esantys objektai gali būti tokie išsilieję, jog negalite skaityti arba siūti.

toliaregio matymasToliaregystė (dar vadinama hyperopija arba hypermetropija) – nėra akių liga. Jos poveikis dažniausiai kinta kartu su žmogaus amžiumi.

Toliaregystės priežastys

Toliaregystė atsiranda kuomet šviesa, patekdama į akį yra fokusuojama ne pačioje tinklainėje (kaip ir turėtų būti), o už jos. Taip atsitinka dėl sutrumpėjusio akies obuolio arba dėl nusilpusio lęšiuko negebėjimo keisti išgaubtumą.

Daug vaikų gimsta su įgimta toliaregyste. Kai kurie iš jų šią ligą „išauga“, kuomet akies obuolys pailgėja iki reikiamo ilgio.

Toliaregystės simptomai

Toliaregystės simptomai gali būti tokie:

  • Neryškus matymas, ypač nakties metu
  • Arti esančių objektų liejimasis. Pvz.: negalėjimas perskaityti kas parašyta laikraštyje
  • Akių ir galvos skausmas

Vaikams, turintiems toliaregystę gali nepasireikšti jokie simptomai. Tačiau jeigu yda yra labiau progresavusi, gali pasireikšti šie simptomai:

  • Galvos skausmai
  • Dažnas akių trynimas
  • Problemos skaitant arba nenoras skaityti apskritai

Kada atsiranda toliaregystė ir kaip ji keičiasi laikui bėgant?

Ši yda dažnai prasideda ankstyvoje vaikystėje. Tačiau normalus akies augimas šią problemą ištaiso. Jeigu akis jau nustojo augti (tai įvyksta maždaug 9-aisiais gyvenimo metais), bet vaikui vis dar yra toliaregystė, akis gali prisitaikyti prie šios problemos. Šis prisitaikymas vadinamas akomodacija.

Tačiau kuomet senstame, mūsų akys nebespėja taip gerai prisitaikyti. Maždaug 40-aisiais gyvenimo metais, mūsų akys praranda gebėjimą fokusuoti arti esantį vaizdą. Šis sutrikimas vadinamas presbiopija. Galite pastebėti, jog arti esantis vaizdas liejasi. Presbiopijai progresuojant, tiek artimi, tiek tolimi objektai pradeda lietis.

Kaip nustatoma toliaregystė?

Įprastas akių patikrinimas pas oftalmologą ar optometristą parodys ar esate trumparegis. Šis akių testas susideda iš klausimų apie jūsų regėjimą bei fizinio jūsų akių patikrinimo. Atliekama oftalmoskopija, tonometrija bei kiti akių testai.

Toliaregystės gydymas

Didžiajai daliai toliaregių gydymas nėra reikalingas, nes jų akys prisitaiko prie šios problemos. Tačiau su amžiumi akims prisitaikyti darosi vis sunkiau, tad dažniausiai toliaregystę koreguoja akiniai arba kontaktiniai lęšiai.

Kai kuriais atvejais gali būti atlikta akių operacija. Ragenos formos keitimo operacija LASIK, atliekama kuomet toliaregystė yra nesmarkiai išsivysčiusi. Sunkios toliaregystės atvejams, akių operacijos pagalba akies lęšiukas pakeičiamas dirbtiniu implantu.

Tačiau daugelis specialistų abejoja toliaregystės operacijos nauda. Dauguma toliaregių gali puikiai matyti nešiodami akinius ar kontaktinius lęšius. Juolabiau, jog tai nėra liga ir apart toliaregiškumo, akys dažniausiai būna sveikos.

Jeigu jūs esate toliaregis ar toliaregė, reguliariai tikrinkitės akis lankydamiesi pas akių gydytoją, kad žinotumėte ar yda nepablogėjo.

Visas akių ligų sąrašas.

Toliaregystė
5 (100%) 1 vote

Taip pat skaitykite