Trūkčioja akis? Sužinokite priežastis, galimas ligas bei gydymo būdus

Trūkčioja akis? Tai gali reikšti daug ką, todėl iškart nepulkite į paniką. Nėra žinoma, kas tiksliai sukelia akies trūkčiojimą, dar vadinamą blefarozpasmu. Kai trūkčioja akis, iš tikrųjų pradeda trūkčioti akies vokas (dažniausiai viršutinies) ir trūkčiojimo neišeina sustabdyti. Kartais trūkčioja abi akys. Vokas trūkčioja kas kelias sekundes apie 1-2 minutes.

Gydytojai akių trūkčiojimą sieja su nuovargiu, stresu ir kofeinu.

Kai trūkčioja akis, nėra jaučiamas skausmas. Pats trūkčiojimas nėra pavojingas ir dažniausiai praeina savaime. Tačiau jeigu spazmai pakankamai stiprūs, akių vokai gali pilnai užsimerkti ir atsimerkti jums to nekontroliuojant.

Ką daryti, jeigu akies trūkčiojimas nesustoja?

Kai kuriems žmonėms akis gali trūkčioti visą dieną. Kai kuriais atvejais tai gali tęstis kelias dienas, savaites ir netgi mėnesius. Tokiu atveju, tai pradeda erzinti ir trukdo normaliam gyvenimui.

Retas atvejis, bet jeigu trūkčiojimas nenustoja, tai gali jus priversti pradėti nuolatos dirbtinai prisimerkti arba žvairakiuoti. Tokiu atveju jums pasidarys sunku matyti, nes norėdami sumažinti akies trūkčiojimą, norėsite nuolatos būti prisimerkę.

Kai kuriais atvejais, trūkčiojanti akis gali reikšti ir rimtesnes problemas, pvz.:

Labai retais atvejais, akies trūkčiojimas gali signalizuoti apie smegenų ar nervų sistemos sutrikimą, pvz.:

Trūkčioja akis? Tai taipogi gali būti tam tikrų vaistų šalutinis poveikis. Dažniausiai toks šalutinis poveikis pasireiškia vaistuose, gydančiuose psichozę bei epilepsiją.

Akių trūkčiojimo tipai

Yra trys labiausiai paplitę tipai:

1. Nedidelis akies voko trūkčiojimas, dažniausiai siejamas su gyvenimo būdo veiksniais, tokiais kaip:

 • Nuovargis
 • Stresas
 • Miego trūkumas
 • Alkoholio, tabako ar kofeino vartojimas

Jis taipogi gali atsirasti dėl akies paviršiaus (ragenos) arba membranų, jungiančių jūsų akių vokus (konjunktyvą), sudirginimo.

2. Nepiktybinis blefarospazmas (sunkumas atsimerkiant), dažniausiai atsiranda vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms ir negydomas su laiku tik blogėja. Tik 2000-iams žmonių per metus yra diagnozuojamas šis sutrikimas. Moterims jis pasireiškia dvigubai dažniau nei vyrams. Tai nėra rimtas sutrikimas, bet kai kurie atvejai gali trukdyti gyventi pilnavertį gyvenimą.

Priežastys:

 • Nuovargis
 • Stresas
 • Nuolatinis žiūrėjimas į ryškų šviesos šaltinį arba oro užterštumas

Blefarospazmas pasireiškia nekontroliuojamu mirksėjimu ir sudirgusiomis akimis. Jam progresuojant, galite pasidaryti jautresnis šviesai, gali pradėti lietis vaizdai bei atsirasti veido traukuliai. Labai rimtais atvejais, trūkčiojimai tampa tokie intensyvūs, jog akys užsimerkia kelioms valandoms ir ligonis negali nieko padaryti.

3. Hemifacialinis spazmas yra labai nedažnas. Tai vienos arba abiejų veido pusių raumenų spazmai, pasireiškiantys aplink burną ir akių vokus. Priešingai nei kiti du tipai, šis dažniausiai paliečia tik vieną veido pusę. Dažniausia šios ligos priežastis – arterija, užspaudusi veidinį nervą.

Kada kreiptis į gydytoją?

Kaip ir minėjome, kai kuriais atvejais akies trūkčiojimas praeina savaime. Tačiau kreiptis į gydytoją reikėtų:

 • Trūkčiojimas tęsiasi ilgiau nei savaitę
 • Jūsų akių vokai trūkčiodami užsimerkia pilnai
 • Spazmai pasireiškia ne tik akyse, bet ir kituose veido raumenyse
 • Akyse atsiranda paraudimai, patinimai ar išskyros
 • Viršutinis akies vokas suglemba

Jei gydytojas įtars smegenų arba nervų problemą, bus patikrinti ir kiti panašūs ženklai. Jus taipogi gali nukreipti ir pas neurologą ar kitą specialistą.

Ką daryti, jeigu trūkčioja akis?

Daugeliu atveju, nedidelis trūkčiojimas praeina savaime. Jeigu trūkčioja akis – stenkitės nepervargti ir daugiau ilsėtis. Nevartokite alkoholio, tabako bei kofeino turinčių produktų.

Jeigu akies trūkčiojimas atsirado dėl išsausėjusių akių, pamėginkite ne receptinius akių lašus – dirbtines ašaras. Dažnai tai sumažina akies trūkčiojimą.

Kol kas nėra veiksmingo gydymo blefarospazmui. Tačiau keletas gydymo būdų gali palengvinti šios ligos simptomus.

Plačiausiai naudojamas gydymo būdas yra botokso injekcijos. Dažnai jis naudojamas ir hemifacialiniam spazmui gydyti.

Gydytojas įšvirkščia mažą kiekį botokso į akių raumenis. Tokiu būdu sumažinami spazmai. Tai padeda keliems mėnesiams, o vėliau efektas po truputį dingsta. Norint nuolatos mažinti spazmus, reikia kartoti gydymą.

Lengvais atvejais, gydytojas gali pasiūlyti gydymą vaistais, tokiais kaip:

 • Klonazepamas
 • Lorazepamas
 • Triheksifenidilio hidrochloridas

Šie vaistai dažniausiai padeda trumpam periodui.

Alternatyvūs gydymo metodai:

 • Nervinis grįžtamasis ryšys (galimybė žmogui treniruoti savo smegenų aktyvumą)
 • Akupunktūra
 • Hipnozė
 • Chiropraktika
 • Dietos terapijos
 • Tamsinti akiniai

Moksliniais tyrimais nėra įrodyta, jog šie alternatyvūs metodai veikia.

Jei trūkčioja akis ir jokie gydymo būdai nepadeda, gydytojas gali pasiūlyti operaciją. Procedūros, vadinamos miektomija metu, chirurgas pašalina dalį raumenų ir nervų, esančių aplink akies voką.

Operacija taipogi gali padėti sumažinti arterijos, spaudžiančios veidinį nervą ir sukeliančios hemifacialinį spazmą, spaudimą. Tokios operacijos rezultatai yra ilgalaikiai, tačiau kaip ir kiekvienos kitos operacijos metu, gali atsirasti komplikacijų.

Komentarai
Trūkčioja akis? Sužinokite priežastis, galimas ligas bei gydymo būdus
5 (100%) 2 votes

Taip pat skaitykite