Vištakumas

Vištakumas dar kitaip vadinamas „Hemeralopija“ yra akių liga, kai žmogus gerai mato šviesoje, bet visiškai nemato prieblandoje. Vištakumas pasireiškia kaip kitų akių ligų simptomas. Vištakumas gali būti paveldėtas arba įgytas, pavyzdžiui akies traumos metu arba dėl nepakankamos mitybos (dėl vitamino A trūkumo). Vištakumas dar gali būti apibūdintas kaip nepakankamas prisitaikymas prie tamsos.

Vištakumo sipmtomai

Vištakumas ir normalus regėjimas

Vienintelis vištakumo simptomas yra negebėjimas matyti prieblandoje ir tamsoje. Labiau tikėtina, jog vištakumas pasireikš kai akys turės prisitaikyti iš šviesios aplinkos į prieblanda. Pavyzdžiui, šviečiant saulei einate lauke ir staiga įeinate į silpnai apšviestą patalpą.

Vištakumo priežastys

Keletas akių ligų gali sukelti vištakumą, tame tarpe:

Vyresnio amžiaus žmonėms yra didesnė kataraktos rizika. Todėl didesnė tikimybė, jog vištakumas dėl kataraktos išsivystys senyvo amžiaus žmogui, o ne vaikui.

Retais atvejais, kai kuriose pasaulio valstybėse dėl skirtingos mitybos, Vitamino A trūkumas gali būti vištakumo priežastis. Vitaminas A, dar vadinamas retinoliu, tinklainėje paverčia nervinius impulsus į vaizdus.

Žmonėms, turintiems kasos nepakankamumą, ypač su cistine fibrioze, sunkiau įsisavinami riebalai, todėl jiems yra didesnė vitamino A trūkumo rizika, nes vitaminas A yra tirpus riebaluose. Tuo pačiu šiems žmonėms yra didesnė ir vištakumo rizika.

Vištakumo gydymas

Norint nustatyti vištakumą, akių gydytojas sužinos jūsų sveikatos istoriją bei ištirs akis. Taipogi gali prireikti paimti kraujo mėginį laboratoriniam tyrimui, kad būtų nustatytas vitamino A bei gliukozės kiekis kraujyje.

Jeigu vištakumas atsirado dėl trumparegystės, kataraktos ar vitamino A trūkumo – tuomet jis yra gydomas. Kontaktiniai lęšiai arba akiniai, gali pagerinti trumparegio regėjimą tiek nakties, tiek dienos metu. Būtinai informuokite daktarą, jeigu nakties metu blogai matote net ir su akiniais ar lęšiais.

Jeigu vištakumas atsirado dėl kataraktos

Katarakta yra susidariusios drumstelės akies lęšiuke. Katarakta pašalinama operacijos metu. Chirurgas pakeičia apsidrumstusį lęšiuką nauju, skaidriu dirbtiniu lęšiuko implantu. Vištakumas pagerės iškart po kataraktos operacijos.

Jeigu vištakumas atsirado dėl vitamino A trūkumo

Jei vitamino A kiekis jūsų organizme yra žemas, gydytojas skirs vitaminų papildus. Vartokite juos tiksliai taip, kaip nurodyta. Išsivysčiusiose pasaulio valstybėse, vitamino A trūkumas yra gana retas reiškinys, nes šiose šalyse didesnė dalis žmonių turi priėjimą prie pilnavertės mitybos.

Jeigu vištakumas yra įgimtas

Jeigu vištakumas atsirado dėl įgimtos ligos, tokios kaip pigmentinis retinitas, jis nėra gydomas. Genetinis defektas, kuris yra pigmento, besiplečiančio tinklainėje priežastis, nereguoja į gydymą nei akinių nei operacijos pagalba. Žmonėms, kuriems yra įgimtas vištakumas reikėtų nevairuoti nakties metu.

Kaip apsisaugoti nuo vištakumo?

Kaip jau ir minėjome aukščiau, nuo įgimto vištakumo apsisaugoti galimybės nėra. Tačiau nuolatinis, tinkamas cukraus kiekio kraujyje palaikymas bei subalansuota mityba gali sumažinti jo atsiradimo tikimybę kiekvienam sveikam žmogui.

Valgykite maistą, kuriame daug vitaminų bei mineralų, kad apsisaugotumėte nuo kataraktos. Taipogi, valgykite daugiau produktų, kuriuose yra didelis kiekis vitamino A. Šio vitamino galite rasti tam tikruose oranžinės spalvos vaisiuose bei daržovėse: saldžiosiose bulvėse, morkose, moliūguose, manguose. Jo taipogi yra špinatuose, piene bei kiaušiniuose.

Kokios perspektyvos, sergant vištakumu?

Jei sergate vištakumu, turėtumėte imtis atitinkamų priemonių, kad apsaugotumėte save ir kitus. Stenkitės niekada nevairuoti nakties metu, kol sergate arba tol, kol nebūsite išsigydę vištakumo. Naudokitės taksi, viešuoju transportu, prašykite, kad į reikiamas vietas jus nuvežtų artimieji. Nešiokite akinius nuo saulės – jie sumažins atspindį kuomet esate šviesioje erdvėje ir leis lengviau adaptuotis, kai įeisite į tamsesnę aplinką.

Vištakumas
5 (100%) 1 vote

Taip pat skaitykite