Žvairumas

Žvairumas – kas tai ir kokios jo priežastys?

Žvairumas – tai vienos akies nukrypimas nuo bendro fiksacijos taško. Jeigu jūs žvairaakis, tuomet viena jūsų akis nukrypsta tiesiai į objektą, į kurį žiūrite, o kita akis gali žiūrėti į vidų (ezotropija) arba įšorę (egzotropija), aukštyn (hipetropija) arba žemyn (hipotropija).

Žvairumo tipai

 

Žvairumas gali būti pastovus arba periodinis. Akies nukrypimas gali visada pasireikšti toje pačioje akyje (vienpusis žvairumas) arba gali pakaitomis pasireikšti abejose akyse (pakaitinis žvairumas).

Siekiant išvengti dvigubo regėjimo dėl įgimto ir ankstyvo vaikystės žvairumo, smegenys ignoruoja regimą informaciją, ateinančią iš žvairuojančios akies ir tai įprastai sukelia ambliopiją arba „tingią akį“ žvairioje akyje.

Pasak JAV vaikų oftalmologijos ir žvairumo asociacijos, apie 4 procentai JAV populiacijos turi žvairumą.

Žvairumo simptomai

Pirminis žvairumo ženklas yra aiškiai matomas akių tarpusavio nederėjimas, kuomet viena akis žvairuoja į vidų, išorę, aukštyn, žemyn arba pasvirusiu kampu.

Kuomet akių žvairumas yra didelis ir akivaizdžiai pastebimas, tuomet jis vadinamas didelio kampo žvairumu. Mažiau žvairuojančios akies žvairumas vadinamas mažo kampo žvairumu.

Paprastai, pastovus didelio kampo žvairumas nesukelia tokių simptomų kaip akių įtampa ar galvos skausmas, nes smegenys iš esmės net nebando ištiesinti akių. Dėl šios priežasties didelio kampo žvairumas (jeigu nėra gydomas) dažniausiai sukelia stiprią ambliopiją (tingią akį) žvairuojančioje akyje.

Mažiau pastebimi mažo kampo žvairumo atvejai yra labiau linkę sukelti trikdančius vizualinius simptomus. Ypač jei žvairumas yra nepastovus ir kintantis. Apart galvos skausmo ir akių įtampos, dar gali pasireikšti tokie simptomai kaip: negalėjimas normaliai skaityti, nuovargis skaitymo metu bei nestabilus ar „nervingas“ regėjimas. Jei mažo kampo žvairumas yra pastovus ir vienpusis, žvairuojančioje akyje palaipsniui gali išsivystyti ambliopija.

Tiek didelio, tiek mažo kampo žvairumas gali būti žalingas psichologiškai ir neigiamai paveikti vaikų ir suaugusiųjų pasitikėjimą savimi, savigarbą.

Naujagimiai dažnai turi nepastovų žvairumą dėl nepilnai išsivysčiusio regėjimo, tačiau dažniausiai jis dingsta vaikui beaugant bei besivystant vizualinei sistemai. Kiti žvairumo tipai vaikui augant, deja, nepraeina.

Įprastas vaiko akių patikrinimas yra geriausias būdas nustatyti žvairumą. Bendrai, kuo anksčiau yra diagnozuojamas žvairumas ir pritaikomas gydymas, tuo sėkmingesni rezultatai. Negydant žvairumo, vaikui gali prasidėti dvejinimasis akyse, išsivystyti ambliopija ar vizualiniai simptomai, kurie gali trukdyti skaityti bei mokytis mokykloje.

Žvairumo priežastys

Kiekviena akis turi šešis išorinius raumenis, kurie kontroliuoja akies poziciją bei judėjimą. Normaliam binokuliniam regėjimui šių raumenų pozicija, neurologinė kontrolė ir funkcionavimas turi būti puikiai suderinti.

Žvairumas atsiranda tada, kai yra neurologinės ar anatominės problemos, trukdančios akies išorinių raumenų funkcionavimui. Šios problemos gali atsirasti pačiuose akies raumenyse arba smegenų nervuose ar regėjimo centruose, kurie kontroliuoja binokulinį regėjimą.

Paveldimumas taipogi yra viena iš dažnų žvairumo priežasčių. Jei jūs ar jūsų sutuoktinis turite žvairumą, jūsų vaikams yra didesnė žvairumo tikimybė.

Akomodacinė ezotropija

Kartais, kai toliaregiai vaikai mėgina sutelkti dėmesį, bandydami kompensuoti negydomą toliaregiškumą, išsivysto žvairumo tipas vadinamas akomodacine ezotropija – kuomet akys pradeda žvairuoti dėl per didelių fokusavimo pastangų. Šis sutrikimas dažniausia pasireiškia iki 2 metų amžiaus, tačiau gali pasireikšti ir vėliau vaikystėje. Dažnai akomodacinė ezotropija gali būti pilnai pataisoma su akiniais arba kontaktiniais lęšiais.

Žvairumo operacija

Daugeliu atveju, vienintelis efektyvus žvairos akies gydymo būdas yra žvairumo operacija. Jei jūsų vaikui yra nustatytas žvairumas, gydytojas gali rekomenduoti oftalmologą, kuris specializuojasi žvairumo operacijose.

Šios operacijos sėkmė priklauso nuo daugybės faktorių, tame tarpe ir nuo akies posūkio krypties bei dydžio. Kai kuriais atvejais, gali būti reikalinga ir daugiau nei viena operacija. Visą reikiamą informaciją apie operacijų kiekį priešoperacinės konstultacijos metu jums suteiks chirurgas.

Žvairumo operacija taipogi efektyviai gali išlyginti ir suaugusiųjų akis, žvairumą turintiems jau seniai. Daugeliu atveju, operacijos metu žvairuojanti akis yra tinkamai atstatoma į normalią padėtį.

Kuo anksčiau gydysite žvairumą chirurgiškai, tuo didesni šansai, jog žvairuojanti akis atgaus regėjimo aštrumą ir abi akys vėl tinkamai funkcionuos kartu.

Nechirurginis žvairumo gydymas

Kai kuriais nepastovaus ir mažo kampo žvairumo atvejais, įmanoma pagerinti žvairuojančios akies suderinimą ne chirurginiu, regėjimo terapijos gydymo metodu. Gydytojas žvairumą taipogi gali pradėti gydyti priskirdamas akinius.

 

Žvairumas
5 (100%) 1 vote

Taip pat skaitykite